Kardiovaskularne koristi
Pokazalo se da sumporni spojevi u luku mogu smanjiti razinu kolesterola i triglicerida te poboljšati stanične membrane u crvenim krvnim stanicama. Zbog kardiovaskularnih koristi, luk pomaže u prevenciji srčanog udara.
Odličan za kosti i vezivno tkivo
Studije su pokazala da luk može pobojšati gustoću kostiju te može imati posebne koristi ženama u menopauzi koje se suočavaju s gubitkom gustoće kostiju. Osim toga, pokazalo se i da žene koje su prošle menopauzu mogu smanjiti rizik od prijeloma kuka ako u svakodnevnoj prehrani konzumiraju i luk. Visok stupanj sumpornih spojeva u luku pozitivno utječe i na vezivno tkivo s obzirom na to da komponente vezivnog tkiva trebaju sumpor za formiranje.
Djeluje protuupalno
Pokazalo se da luk djeluje protuupalno. Sumporne molekule u luku poboljšavaju aktivnost makrofaga, specifičnih bijelih krvnih stanica koje igraju važnu ulogu u imunološkom sustavu, a jedna od njihovih uloga je i protuupalna obrana. Luk sadrži i antioksidanse koji sprječavaju oksidaciju masnih kiselina u tijelu. Na taj način se razina upale održava pod kontrolom.
Zaštita od raka
Studije su pokazale da luk smanjuje rizik od nekoliko vrsta raka, čak i kada se konzumira u manjim količinama: rak debelog crijeva, grkljana i jajnika. Redovito konzumirajte luk, nemojte štedjeti na količinama. Pokušajte u recepte uključiti barem jedan cijeli luk.
Ostale dobrobiti za zdravlje
Osim navedenih pozitivnih učinaka na zdravlje, studije su pokazale i da luk poboljšava ravnotežu šećera u krvi te sprječava bakterijske infekcije. Luk sadrži visoke razine vitamina C, bakra, kalcija, vitamina A i vitamina E. Vitamini A, E i C su izvrsni antioksidansi.
(net.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)