Odmah nakon potapanja telefona pristupite „operaciji“ spasavanja, kako ne bi došlo do oksidacije na ploči i drugim dijelovima unutrašnje elektronike. Najbolje je otići u ovlašćeni servis vašeg aparata, ali ako trenutna situacija to ne dozvoljava pokušajte sljedeće.
Kada vam telefon upadne u vodu prvo odmah izvadite bateriju (čak i ako je ona prazna)! Izvadite i SIM karticu! Sve vidljive dijelove telefona obrišite mekom krpom. Rastavite telefon onoliko koliko je to moguće i odstranite sve kapljice u unutrašnjosti.
Nemojte previše tresti telefon, kako se voda ne bi razlivala u unutrašnjosti!
Telefon ne sušite fenom! Sušenje fenom će samo pogurati vodu tamo gdje ona već nije dospjela i napravićete još veću štetu. Koristite usisivač, upotrebite najtanji nastavak (onaj sa najmanjim otvorom za usisavanje), a ukoliko nemate usisvač ostavite telefon da se sam osuši, oko pola sata.
Nakon usisavanja i/ili sušenja spustite telefon na mjesto koje skuplja vlagu – u činiju punu pirinča! Ostavite telefon ili smartfon tako makar cijelu noć i povremeno mješajte pirinač, kako bi zrna novog pirinča zamijenila mjesto sa onim zrnima koja su već pokupila višak vode.
Pomažu i kuglice!
Ukoliko ste u mogućnosti da pronađete više kesica sa kuglicama, koje se obično isporučuju sa garderobm i obućom, stavite ih oko telefona, i one mogu da pomognu u prikupljanju vlage – što više, to bolje! Zasićene kuglice su obično bijele, a one koje još uvijek mogu da prihvate vlagu su bezbojne, odnosno providne.
Dakle, najbolje što možete da uradite za telefon, ako vam upadne u vodu, jeste da:
1. Izvadite bateriju
2. Ne pokušavate da ga uključite
3. Ne pokušavate da ga punite odmah nakon brisanja vode
5. Očistite telefon detaljno i ako nemate kud dalje – upotrijebite pirinač
4. Kada to postane moguće odmah odete u ovlašćeni servis svog telefona.
Ovako su šanse najveće da će sve biti u redu, ali čak ni tada ne možete biti sigurni da će telefon raditi normalno ili da će raditi uobičajeno na duži vremenski period.
(ATV, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)