Predsjednik Saveza za bolju budućnost (SBB) Bosne i Hercegovine Fahrudin Radončić optužio je danas na pres-konferenciji u Sarajevu Vladu Federacije BiH da je nepravovremeno i neadekvatno reagovala u sprečavanju šteta od poplava te u pružanju pomoći ugroženom stanovništvu.
Ključnim krivcima je nazvao premijera Nermina Nikšića i dopremijera Jerka Ivankovića Lijanovića, dodavši da treba preispitati krivičnu odgovornost članova Vlade zbog toga što najveći dio budžetskog novca koji se namjenski ubire od plaća obveznika nije usmjeravan za prevenciju ili pomoć u vanrednim situacijama, već 'pozajmljivan' i preusmjeravan za druge namjene.
Po Radončićevim riječima, radi se o 20 miliona KM, a Vlada je jučerašnjom odlukom (proglašenje stanja prirodne nesreće) dala samo dva miliona KM.
Kazao je i da u ovogodišnjem federalnom budžetu nije predviđena ni marka za preventivne mjere u oblasti zaštite i spasavanja.
Istražni organi moraju hitno reagovati, kazao je Radončić, jer ljudi na vlasti ne poštuju preporuke Federalnog ureda revizora od januara 2013. godine, prema kojima je sistem zaštite od poplava u Federaciji fragmentiran, primjena preventivnih mjera parcijalna, inspekcijski nadzor nedovoljno uvezan s drugim institucionalnim nivoima, a sistem zaštite nedovoljno funkcionalan.
(Fena/md)
RADONČIĆ OPTUŽUJE NIKŠIĆA I LIJANOVIĆA
Treba preispitati krivičnu odgovornost Vlade FBiH, jer nije na vrijeme reagovala na poplave!
Front 16.05.14, 16:20h
PODIJELI NA
24 SATA
Bh. metorolozi objavili detaljnu vremensku prognozu do kraja sedmice: Nakon kiše koja nas je rashladila, slijedi...
Muškarac u BiH prevaren za 300 KM nakon poruke sa Vibera: Zatražio mu pomoć u obliku 'Kliker' bonova...
Sport je ponovo ujedinio BiH: Neum dočekao sjajne bh vaterpoliste nakon osvajanja evropske bronze
Oštra reakcija: Osuđujemo uzurpiranje javne površine od strane Mulića i njegove firme
Ključnim krivcima je nazvao premijera Nermina Nikšića i dopremijera Jerka Ivankovića Lijanovića, dodavši da treba preispitati krivičnu odgovornost članova Vlade zbog toga što najveći dio budžetskog novca koji se namjenski ubire od plaća obveznika nije usmjeravan za prevenciju ili pomoć u vanrednim situacijama, već 'pozajmljivan' i preusmjeravan za druge namjene