Foto: AA
Veterani minulog rata i odbrane Sarajeva i BiH okupljeni oko udruženja „Zelene beretke“ jutros su položili vijenac sa cvijećem i proučili Fatihu kraj spomen-ploče stradalim saborcima kod mosta Drvenija u Sarajevu, prenosi Anadolu Agency.
Predsjednik Jedinstvene organizacije boraca i vojnih veterana općine Stari grad Armis Mašić rekao je da je 3. maj je prekretnica i presudan dan za odbranu BiH i Sarajeva.
"To je dan kada su pokušali da izađu iz Sarajeva i da izvuku sve što ima da se izvuče, a naš predsjednik je bio zarobljen. Mislim da je sve poznato za Dobrovoljačku i događaje koji su se tu desili. Prije svega, moramo razgraničiti između 2. i 3. maja. Drugog maja je poginulo 40 vojnika Vojske Jugoslavije, koji su napali zgradu Predsjedništva. A, 3. maja poginula su četiri čovjeka, koji su otvorili vatru, bili su legitimni vojni ciljevi, naoružani do zuba... Oni su nastradali u oružanom sukobu. Mi podržavamo da svako dođe odati počast žrtvama, ali ne treba to tako predstavljati. Njihove četiri žrtve su vrijednija od naših 400.000? Ovdje su većinom porodice, drugovi, saborci ljudi koji su poginuli, došli smo im odati počast. Neka i oni dođu i mi ćemo zajedno s njima tu stati. A ne da se događaji dignu na politički nivo i provokaciju, da se mi prikažemo kao fundamentalisti. Čitav svijet je ovo sve gledao od 1991. do 1995. godine. Zašto ovoliko obezbjeđenja ovdje? Je li ikad iko neko od nas pokušao nešto da uradi? To niko od nas ne bi ni pokušao, nismo to radili 1992. niti ćemo sad u 2014. godini", kazao je Mašić.
Oko 30-ak predstavnika boračke populacije predvođenih članovima udruženja “Zelene beretke” su polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe odali počast svojim saborcima, braniteljima Sarajeva i BiH u 10 sati.
Predsjednik udruženja "Zelene beretke" općine Stari Grad Sarajevo Vahid Alić kazao je da se "danas navršava tačno 22 godine od ključnih momenata za odbranu grada Sarajeva i BiH. Drugog maja JNA je iz kasarne, sa unutrašnje strane grada, izvukla svo teško naoružanje i napravila čvrsti obruč postavljajući teško naoružanje, tenkove, minobacače i sve ostalo oko Sarajeva. Cilj JNA, koja se već na samom startu stavila na stranu agresora bio je zauzimanje ključnih tačaka u Sarajevu, to su pokušali 2. maja, i hvala Bogu, nisu uspjeli uz volju i želju naroda, Teritorijalne odbrane, pripadnika 'Zelenih beretki', specijalne policije i policije i drugih dobro organizovanih jedinica. Vraćeni su na početne položaje. Tada je uhapšen i naš predsjednik Alija Izetbegović. Trećeg maja je dogovorena bila razmjena sa izvlačenjem kompletnih materijalno-tehničkih sredstava i ljudstva iz kasarni."
On je rekao da su pripadnici JNA "terorizirali ovaj grad".
"Poznato nam je da su se šepurili u transporterima, prijetili dizanjem zgrada u vazduh. Tu imamo dva poginula, 24. aprila, obična građana iz kasarne na Bistriku. Dovoljno nam je bilo jasno šta je i ko je JNA. Drugo, imali su dovoljno vremena i prostora da napuste teritoriju Sarajeva i BiH, međutim vjerovatno su čekali upute kako dalje, i to su činili 2. maja. To smo im osporili, zaustavili i vratili ih na početne položaje. Međutim, prilikom razmjene, došlo je do upotrebe vatrene sile, tj. JNA je djelovala sa transportera po civilima i borbenim grupama. Svima je poznato da je u toj akciji poginulo šest pripadnika JNA, a ne 46. Zbog toga ne znam i ne vidim uopšte poente ovog svega da niko ne djeluje, da niko ne reaguje i da niko ne uputi te porodice, roditelje, sestre, braću tih poginulih vojnika, da nađu mjesta gdje su njihovi poginuli, jer su ratovali diljem BiH i Sarajeva, a ne u Dobrovoljačkoj", kazao je Alić rekavši da "niko ne bježi od toga da je do sukoba došlo", ali da "boli ono kad se prekraja i kad se pričaju neke priče koje nemaju veze sa događajem i brojem žrtava".
Događaj su obezbjeđivale jake policijske snage MUP-a Kantona Sarajevo, koje će obezbjeđivati i današnji dolazak članova delegacije Republike Srpske.
Delegacija RS-a će, kako je ranije najavljeno, od 10,30 do 11,30 sati mirnom štenjom, paljenjem svijeća i polaganjem cvijeća nedaleko od mosta Drvenija, u nekadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici, odati počast stradalim pripadnicima bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA), 3. maja 1992. U delegaciji će biti, kako je najavljeno iz Vlade RS-a, i premijerka RS-a Željka Cvijanović.
(AA/md)