Nezvanično sam obaviješten o sadržaju pisma direktora za Zapadni Balkan u Generalnom direktoratu Evropske komisije za proširenje Jean-Eric Paqueta dostavljenog Delegaciji Evropske komisije u BiH i Direkciji za evropske integracije BiH, istakao je za Anadolu Agency (AA) Zlatko Lagumdžija, zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministar vanjskih poslova BiH.
"Ono što je najvažnije jeste informacija da odgađanje sedmog plenarnog sastanka Strukturiranog dijaloga o pravosuđu, zakazanog za 29. april, ne dolazi u obzir. Mislim da bi ovo trebao biti posljednji alarm upozorenja onima koji se protive borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije pod političkim pokroviteljstvom", ocijenio je Lagumdžija.
On je istakao kako je i na jučerašnjoj sjednici Vijeća ministara BiH upozoravao šta znači odlaganje sastanka o Strukturalnom dijalogu u pravosuđu te da je zato odmah i reagirao u javnosti.
"Ohrabreni smo promptnom reakcijom gdina. Paqueta, što je jasan signal i poruka Evropske komisije da shvataju ko u BiH opstruira evropski put. Tim prije što ministri iz reda SNSD-a i HDZ BiH nisu na jučerašnjoj sjednici Vijeća ministara imali suštinskih primjedbi na materijal koji je za ovaj sastanak pripremila Direkcija za evropske integracije, nego su razlog za opstrukciju pronašli u zahtjevu za proširenje bh. delegacije sa šefom Predstavništva Republike Srpske u Briselu i pravnim savjetnikom RS, inače, Amerikanacem, kao i neidentifikovanim predstavnicima kantona", zaključio je Lagumdžija.
On je podsjetio da je postojeća bh. delegacija koja učestvuje na sastancima strukturiranog dijaloga izabrana 2010. godine, i da ju je imenovao prošli saziv Vijeća ministara BiH.
"Vjerujem i očekujem da će ministri koji su jučer u Vijeću ministara glasali za odgađanje sedmog sastanka Strukturiranog dijaloga o pravosuđu uozbiljiti i pravovremeno reagirati i pridružiti stavovima ministara iz SDP BiH koji su jučer bili preglasani, a koji su tražili da se sastanak održi, u uobičajenom formatu.
Pogotovo ako se imaju u vidu zaključci Vijeća za vanjsku politiku EU u kojima se podržava proširenje Strukturalnog dijaloga o pravosuđu na druga pitanja vladavine prava, a naročito na pitanja borbe protiv korupcije", stav je Lagumdžije.
Imajuću u vidu da su na dnevnom redu sedmog plenarnog sastanka Strukturiranog dijaloga o pravosuđu trebale biti razmatrane vrlo bitne reforme, odnosno, nacrti zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, nacrt zakona o sudovima BiH te Strategija reforme sektora pravde 2014.-2018, smatram, ocjena je Lagumdžije danas, kao i jučer da se sastanak u Bruxellesu mora održati.
"Umjesto da tražimo načina da se što bolje predstavimo u Strukturalnom dijalogu, uz učešće ne samo predstavnika vlasti, nego i struke, kao i akademske zajednice i NGO te pordžimo institucije kao što su tužilaštva, sudovi i Visoko sudsko i tužilačko vijeće, Vijeće ministara je, uz protivljenje ministara iz reda SDP BiH, ovom nerazumnom odlukom pokazalo da još uvijek na političkom nivou nemamo stvarne opredjeljenosti za evropski put BiH", ocijenio je za AA Lagumdžija.
(AA/md)