Tri tima naučnika sa univerziteta Harvard, Columbija te instituta za tehnologiju Massachusetts zaključili su da je drevni koptski papirus koji govori o Isusovoj ženi autentičan i da nije falsifikat kao što je Vatikan tvrdio kad je papirus pronađen.
Nazvan je Gospelom Isusove žene jer sadrži fraze Božjeg sina koji govori o svojoj ženi. Na papirusu, između ostalog, piše: - ... Isus im je kazao: 'Moja žena... bit će moja učenica...'
Vjeruje se da papirus datira iz osmog stoljeća, za razliku od prethodnih tvrdnji prema kojim se geografsko porijeklo pisma smješta u Egipat, u sredinu 4. stoljeća poslije Krista.
Ipak, datum seže daleko u prošlost, što je daleko od tvrdnji Vatikana - da je papirus moderna krivotvorina.
Papirus je detaljno proučila profesorica teologije s Harvarda Karen King i kazala kako papirus nije čvrst dokaz da je Isus bio oženjen no podiže raspravu oko toga jesu li žene i majke mogle biti Isusove učenice.
- Nadam se da sada možemo prijeći preko pitanja falsifikata i razmotriti važnost ovog fragmenta za povijest Kršćanstva - kazala je King za Boston Globe i dodala: - Važno je zapitati se 'Zašto je Isus bio oženjen, ili ne, i zašto je to uopće bitno? Zašto se neki ljudi zgražaju nad tim? Zaista, u čemu je problem?
(jutarnji.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)