Plenum građana i građanki Sarajeva je najavio da će sutra ispred zgrade Vlade Federacije BiH, u 14 sati, biti održan skup učesnika svih plenuma u Federaciji BiH.
Građani i građanke Federacije BiH, koji će biti okupljeni u okviru simboličkog plenuma Federacije BiH će zajednički uputiti zahtjeve Federalnoj vladi BiH.
- Građani i građanke širom FBiH su, djelujući kroz plenume u svojim gradovima, u posljednja dva mjeseca uputili lokalnim vlastima više desetina zahtjeva koji se odnose na rješavanje različitih problema. Nažalost, institucije lokalnih vlasti su se uglavnom oglušile na zahtjeve obespravljenih građana i građanki koji/e su protestirali/e u svojim zajednicama od početka februara i pokušavali/e skrenuti pažnju na hitnu potrebu za rješavanjem katastrofalne socijalne situacije - navode u saopćenju iz plenuma građana i građanki Sarajeva.
Ističu da će zbog izostanka adekvatne reakcije svoje nezadovoljstvo pokazati još jednom.
Učesnici i učesnice plenuma iz Mostara, Konjica, Tuzle, Srebrenika, Gračanice, Zavidovića, Maglaja, Zenice, Fojnice, Donjeg Vakufa, Jajca i drugih gradova imat će priliku da se susretnu u Sarajevu, iznesu već usaglašene i izglasane zajedničke zahtjeve, predstave zahtjeve svakog plenuma, otvore nove rasprave i u duhu zajedništva nastave svoj rad za dobro cijeloga društva.
Tom prilikom će građani i građanke Vladi Federacije BiH i Parlamentu FBiH uputiti već ranije isticane zahtjeve.
Ostavka Vlade Federacije BiH, obustava krivičnog progona svih učesnika u demonstracijama u FBiH i trenutna obustava privatizacijskih procesa i rasprodaje javnih dobara, su zahtjevi planuma.
Među zahtjevima je i hitno usklađivanje penzija s rastom prosječne plaće u Federaciji BiH, koje ne smije uzrokovati umanjivanje iznosa penzija te uvezivanje radnog staža osobama koje su stekle uvjete za penziju te obustava zaduživanja kod međunarodnih i domaćih banaka i fondova radi kreditiranja javne potrošnje na području FBiH.
(Fena/md)
ISPRED ZGRADE VLADE FBIH
Sutra u Sarajevu skup svih plenuma Federacije BiH
Arhiva 08.04.14, 12:10h
PODIJELI NA
24 SATA
Objavljeni prvi detalji sahrana pape Franje: Zakazana za subotu, 26. aprila
Od centra grada do Ilidže: Brojne ulice u Sarajevu i danas bez vode, pogledajte spisak
Amidžić poslao ‘novi’ prijedlog za rješenje isplate duga Viaductu: Traži 200 miliona KM od Centralne banke BiH
Vatikan objavio fotografije tijela pape Franje: Drveni kovčeg, brojanica i liturgijska kapa...
Građani i građanke Federacije BiH, koji će biti okupljeni u okviru simboličkog plenuma Federacije BiH će zajednički uputiti zahtjeve Federalnoj vladi BiH