Tokom dvodnevnog boravka u Briselu, ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija je imao odvojene bilateralne sastanke s ministrima vanjskih poslova Grčke Evangelosom Venizelosom, Italije Federicom Mogherinijem i SR Njemačke Frankom Walterom Steinmeierom.
Također ministar Lagumdžija se sastao s ministrima vanjskih poslova Finske Errkijem Tuomiojom, Belgije Dydierom Reindersom, Holandije Fransom Timmermansom, Bugarske Kristianom Vigeninom, Turske Ahmetom Davutogluom i Kanade Johnom Bairdom.
Ministar Lagumdžija se u Briselu sastao i sa generalnim sekretarom Ujedinjenih naroda Ban Ki Moonom i generalnim sekretarom Vijeća Evrope Thorbornom Jaglandom.
U fokusu ovih razgovora bila je potreba osmišljavanja novog pristupa Evropske unije prema Bosni i Hercegovini, te njenog bržeg puta ka MAP (Membership Action Plan), odnosno integracije u NATO strukture.
Tokom razgovora, Lagumdžija je naglasio da novi pristup EU treba otvoriti takmičenje u BiH u rješavanju, a ne opisivanju i stvaranju problema.
U razgovoru s grčkim ministrom vanjskih poslova Venizelosom, čija zemlja trenutno predsjedava Evropskom unijom, naglašena je nužnost kreiranja novog, svježeg pristupa EU prema BiH.
U tom smislu ministri Lagumdžija i Venizelos su izrazili nadu da će zaključci Vijeća za vanjsku politiku EU na aprilskom sastanku poslati pozitivnu poruku kada je u pitanju novi pristup EU prema BiH.
Ministar Vanizelos pozvao je Lagumdžiju na Ministarsku konferenciju EU-Zapadni Balkan, koja će se u maju održati u Solunu, a na kojoj će se raspravljati o EU perspektivama zemalja Zapadnog Balkana, što se posebno odnosi na BiH.
Na konferenciji ce biti riječi o daljim koracima zemalja Zapadnog Balkana i naporima koje moraju uložiti kako bi postale sastavni dio EU.
Zbog toga je od izuzetne važnosti odrediti načine daljeg promoviranja evropske perspektive kako BiH tako i regiona, naročito vodeći računa o tome da aktivnosti u pravcu približavanja EU imaju direktan uticaj na živote građana zemalja Zapadnog Balkana.
Lagumdžija je u razgovoru s ministricom vanjskih poslova Italije Federicom Mogherini, čija zemlja u drugoj polovini 2014. godine preuzima predsjedavanje EU, detaljnije pojasnio inicijativu o potrebi novog pristupa EU prema BiH, kao i potrebi otvaranja poglavlja 23 i 24, usmjerenih na borbu protiv korupcije, što bi omogućilo da se u BiH počnu rješavati stvarni problemi građana, kroz ekonomske i socijalne reforme, borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije i uspostavu vladavine prava.
U razgovoru sa ministrom vanjskih poslova Njemačke Steinmeierom, Lagumdžija je naglasio da je evropski put BiH u svojevrsnom ćorsokaku, nakon što su se posljednje četiri godine blokirali tehnički pregovori o uvođenju evropskih standarda, a insistiralo samo na ispunjavanju političkih uvjeta, provedbi presude "Sejdić i Finci" i uspostavi efikasnog mehanizma koordinacije, koji su blokirali sve druge procese.
Lagumdžija je naglasio da je nužno uspostaviti novi pristup koji će se odvijati u dva paralelna pravca i pored ispunjavanja političkih uvjeta, neophodnih ustavnih reformi ka funkcionalnijoj drzavi omogućiti i provedbu ključnih ekonomskih i socijalnih reformi, vladavine prava, sistemsku borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala.
Potreba stvaranja novog pristupa Evropske unije prema Bosni i Hercegovini, kao i rješavanje socio-ekonomskih problema građana BiH, bili su tema razgovora Lagumdžije i s ministrima vanjskih poslova Finske, Belgije, Nizozemske i Bugarske.
Lagumdžija je upoznao generalne sekretare UN i Vijeća Evrope, Ban Ki Moona i Jaglanda sa posljednjim dešavanjima u BiH naglašavajući da su građani u BiH opravdano nezadovoljni i da su njihovi zahtjevi usmjereni ka rješavanju stvarnih životih problema.
Jedan od načina da se efikasnije radi na ispunjavanju opravdanih zahtjeva građana jeste da se osmisli novi pristup EU prema BiH čija provedba može pomoći u rješavanju stvarnih problema stvarnih ljudi u BiH.
U fokusu razgovora dr Lagumdžije sa ministrom vanjskih poslova Turske Ahmetom Davutogluom bio je proces približavanja BiH NATO-u.
Lagumdžija je drugog dana boravka u Briselu učestvovao na sastanku Sjevernoatlantskog vijeća posvećenog ISAF (International Security Assistance Forces) mirovnoj misiji u Afganistanu.
Sastanku su prisustvovali ministri vanjskih poslova zemalja članica NATO i zemalja čije jedinice učestvuju u misiji u Afganistanu, saopćeno je iz Ureda za odnose sa javnošću Ministarstva vanjskih poslova BiH.
U obraćanju učesnicima sastanka Lagudmžija je istaknuo da je BiH, kao aktivni sudionik u ISAF misiji podržava napore međunarodne zajednice u procesu stabilizacije i izgradnje mira u Afganistanu.
- Svjesni smo činjenice da je ovaj proces dug i zahtjevan. BiH je spremna nastaviti svoj angažman u ISAF-u i nakon 2014. godine, kao i dati svoj puni doprinos misiji "Odlučna podrška" kao država-partner koja je spremna ponuditi angažman bh. vojnih snaga u skladu sa postojećim kapacitetima i operativnim potrebama misije te sa svojim iskustvom biti dio pomoći međunarodne zajednice u izgradnji države i njenih institucija - istaknuo je Lagumdžija.
(Fena/md)
ZLATKO LAGUMDŽIJA
BiH je u ćorsokaku! Novi pristup EU treba otvoriti takmičenje u rješavanju, a ne stvaranju problema
Arhiva 02.04.14, 18:59h
PODIJELI NA
24 SATA
Obmane i laži Bakira Izetbegovića: Umjesto odgovora, osam pitanja za lidera SDA...
U grotlu Skenderije: Sjajni Zmajevi razbili Hrvatsku sa 20 koševa razlike i revanširali se za poraz u Zagrebu
Snimak koji će obići region: Pogledajte kako je himna Hrvatske dočekana u uzavreloj Skenderiji
Zvizdić: 'Bošnjaci, a ne Srbi, imali su najveće žrtve u Drugom svjetskom ratu u BiH'
U fokusu ovih razgovora bila je potreba osmišljavanja novog pristupa Evropske unije prema Bosni i Hercegovini, te njenog bržeg puta ka MAP (Membership Action Plan), odnosno integracije u NATO strukture