Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u toku 2013. godine nije pomilovao ni jednu osuđenu osobu, iako mu je dostavljeno 58 molbi.
Dodik nije donio odluku o pomilovaju ni za tri osuđenika, za koje su, sud koji je vodio prvostepeni krivični postupak i Komisija za pomilovanje Ministarstva pravde RS-a, dali pozitivna mišljenja o molbama za pomilovanje.
Za deset osuđenih osoba, sud koji je vodio prvostepeni krivični postupak dao je pozitivno mišljenje, a prijedlog Komisije za pomilovanje Ministarstva pravde je bio negativan, dok su za 45 osuđenika, sud koji je vodio prvostepeni krivični postupak i Komisija za pomilovanje Ministarstva pravde dali negativna mišljenja o molbama za pomilovanje.
U 2013. godini Dodiku je dostavljeno 58 izvještaja o molbama za pomilovanje osuđenih osoba sa sljedećom strukturom krivičnih djela: ugrožavanje javnog saobraćaja (10), razbojništvo (10), ubistvo (8), neovlaštena proizvodnja i promet opojnih droga (7), teška tjelesna povreda (3), zloupotreba službenog položaja i ovlašćenja (2), teška krađa (2), ubistvo u pokušaju (1), teško ubistvo (1), teško ubistvo u pokušaju (1), prevara (1), organizovani kriminal (1), silovanje (1), izazivanje opšte opasnosti (1), spolno nasilje nad djetetom (1), nedozvoljena proizvodnja i promet oružja i eksplozivnih materija (1), utaja poreza i doprinosa (1), obmana pri dobijanju kredita (1), pomoć izvršiocu poslije izvršenog krivičnog djela (1), izbjegavanje davanja izdržavanja (1), nasilničko ponašanje (1), šumska krađa (1) i zelenaštvo (1).
Entitetskim ustavom te Zakonom o pomilovanju i Krivičnim zakonom regulisano je da predsjednik RS-a može osuđenim osobama dati pomilovanja za krivičnopravne sankcije koje je izrekao sud u RS-u i za pravne posljedice osude.
Zakonom o pomilovanju propisana su krivična djela za koja se pomilovanje ne može dati, oblici pomilovanja i postupak u vezi s pomilovanjem za krivična djela iz nadležnosti sudova RS-a.
Radi efikasnog postupanja po molbama osuđenih osoba u postupku pomilovanja, ministar pravde u Vladi RS-a imenovao je Komisiju za pomilovanja, čiji je zadatak da utvrdi prijedlog odluke o pomilovanju na osnovu izvještaja Resora za funkcionisanje kaznenih i vaspitno- popravnih ustanova Ministarstva pravde RS-a.
Ministarstvo pravde RS-a dostavlja entitetskom predsjedniku molbu zajedno s izvještajem o molbi, te obrazloženim prijedlogom Ministarstva pravde za odluku o pomilovanju.
Odredbom Zakona o pomilovanju propisano je da jednom godišnje, najkasnije do 31.marta, predsjednik RS-a obavještava Narodnu skupštinu RS-a o odlukama o pomilovanju donesenim tokom prethodne kalendarske godine.
Ovaj put odluka o pomilovanju bit će pred poslanicima na sjednici entitetskog parlamenta zakazanoj za 8. april.
U 2012. godini Dodik je pomilovao samo jednog osuđenika.
(Fena/aa)
PREDSJEDNIK RS-A BEZ MILOSTI
I pored 58 molbi i tri pozitivna mišljenja, Milorad Dodik u 2013. godini nije pomilovao nijednog osuđenika
Arhiva 29.03.14, 12:49h
PODIJELI NA
24 SATA
Novak Đoković svojom izjavom šokirao svijet, ko ga je otrovao?
Nove prijetnje: Po okončanju postupka protiv Dodika bit će poznato hoće li opstati BiH
Zabrinjavajuće: Raste broj korisnika u javnim kuhinjama, 700.000 građana na rubu siromaštva!
Završen skup u Banjaluci uz nacionalističke poruke i likove ratnih zločinaca
Dodik nije donio odluku o pomilovaju ni za tri osuđenika, za koje su, sud koji je vodio prvostepeni krivični postupak i Komisija za pomilovanje Ministarstva pravde RS-a, dali pozitivna mišljenja o molbama za pomilovanje