Britanska satelitska kompanija "Inmarsat" uspjela je da riješi enigmu putanje kojom se kretao malezijski avion Malaysian Airlinesa, nestao 8. marta, tako što je pratila radarske signale uz pomoć Doplerovog efekta, pojave koju su fizičari otkrili još sredinom 19. vijeka.
O ovom fenomenu se kod nas uči u srednjim školama, a britanskoj firmi "Inmarsatu" on je poslužio za čitanje podataka i doveo je do zaključka da je nestali avion, za koji su malezijske vlasti zaključile da se bez preživjelih srušio negdje na jugu Indijskog okeana, letio baš u tom smjeru, a ne ka centralnoj Aziji, kako je glasila jedna od teorija.
Doplerov efekat je pojava koju viđamo u svakodnevnom životu i svodi se na promjenu frekvencije talasa koji pošiljalac upućuje primaocu u odnosu na njihov međusobni položaj. Tako je zvuk sirene policijskog automobila koji se približava sve viši, a kako se udaljava postaje sve dublji pošto frekvencija talasa opada.
"Inmarsat" je uz pomoć Doplerovog efekta analizirao sedam signala sa radara koji su došli od aviona na letu MH370 iz Kuala Lumpura ka Pekingu. Prema vremenu koje je bilo potrebno da signal stigne do britanskog privatnog satelita u vlasništvu ove kompanije i ugla pod kojima je dolazio, utvrđena su prvo dva smjera, ka sjeveru i jugu.
Onda su satelit uzeli kao primaoca zvuka i na osnovu slabljenja signala prema pravilu Doplerovog efekta utvrdili da je smjer mogao da bude samo ka jugu. Istražitelji koji su radili na slučaju misterioznog nestanka "boinga 777" tvrde uz to da je avion iskorišten u samoubilačkoj misiji.
(Blic.rs, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)