Svjetsko istraživanje koje je naručio HTC otkrilo je kako sve slabije razlikujemo tradicionalne vijesti i objave na društvenim mrežama. Više nas zanima sadržaj, manje izvor.
Živimo u svijetu obuzetom vijestima, tvrde u HTC-u temeljem rezultata istraživanja Feed All About It, koje je kompanija ICM Research provela na deset hiljada ispitanika iz deset zemalja: Australije, Francuske, Njemačke, Rusije, Singapura, Tajvana, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država.
Više nego pola ispitanika (52 posto) svakodnevno kontinuirano konzumira kraće informacije. Njih 42 posto to čini u prvih sat vremena nakon što se probude, a 38 posto sat prije spavanja.
Gotovo dvije trećine (63 posto) priznaju da imaju potrebu prvi saznati globalne vijesti; 65 posto ih smatra kako bolje razumiju što se događa zato što imaju pristup do više izvora informacija i mišljenja, a 72 posto zbog toga se osjeća upućenijima u svjetska događanja.
Zanimljivo, tek jedan od svakih osam ispitanika dijeli vijesti putem društvenih medija, a samo ih 14 posto lajka. Češće se dijele lokalne vijesti (30 posto) nego one vezane uz zdravlje (devet posto) ili slavne osobe (četiri posto).
Ljudi sve manje i manje razlikuju tradicionalne vijesti i objave na društvenim mrežama. Više od polovice korisnika (55 posto) zanima sama vijest, a ne izvor. Pola korisnika starijih od 55 godina ostaju vjerni tradicionalnim medijima, samo 34 posto mlađih od 25.
Zanimljiva je i pojava banalizacije instituta izvora. Naime, sve češće taj institut istraživačkog novinarstva koriste tabloidi čija je okupacija šoubiznis, sve u cilju da spominjanjem 'izvora' žutilu daju tobožnji kredibilitet.
Gotovo pola (45 posto) korisnika mlađih od 25 ne razlikuju vijest od objave na društvenim mrežama.
Nerazlikovanje izvora vijesti skupa s našom potrebom da budemo informirani, već sada utječe na načine na koje ćemo u budućnosti primati vijesti, smatraju u HTC-u. Vijesti će morati postati još društvenije, prilagođene osobnim interesima i dostavljene s drugim sadržajima poput vremenske prognoze, podsjetnika ili ažuriranim statusima.
Agregatori vijesti poput BlinkFeeda, Facebookove aplikacije Paper, Huffington Posta i Upworthyjaa će postati sve popularniji dok potreba da se bude u toku s vijestima u svim oblicima bude rasla.
(Tportal.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)