Foto: AA
Maršom ulicama prijestonice Srbije, Beograda, mreža Žena u crnom i Rekonstrukcija ženski fond obilježili su Međunarodni dan žena, 8. mart. Ulični marš je nazvan „Žene - rad - glad!“, a parola koju su najčeššće uzvikivale aktivistkinje udruženja bila je: „Manite se poklanjanja cveća vratite nam naša preduzeća", javlja dopisnik Anadolu Agency (AA).
Ovom uličnom maršu priključile su se i aktivistkinje Romske ženske mreže, koju čini 25 organizacija, a koje su ovom prilikom započele i svoju kampanju ''MJesec romskog ženskog aktivizma'.
Šetajući od Trga Republike prema Slaviji, aktivistkinje su nosile transparent na kojem je pisalo „8. mart – Međunarodni dan žena, za radna prava žena, za ljudska ženska prava i za žensku solidarnost“.
Ukazujući na položaj žena i probleme sa kojima se susreću u srpskom društvu, aktivistkinje su uzvikivale parole poput: „Tražimo rad, a ne bedu i glad“, „Žene, majke, radnice, nemamo ni nadnice“, „Najmanje zapošljavane, nevidljive radnice, Romkinje“, „Protiv patrijarhata i kapitalizma“, „Siromaštvo ubija“ i slično.
U toku današnjeg marša, aktivistkinje su pružile i podršku radnicima u Bosni i Hercegovini, kao i ženama Banja Luke transparentom: „Hodamo i za one kojima je to zabranjeno, za žene Banja Luke“.
Dan žena ustanovljen je na Drugoj međunarodnoj konferencija žena socijalista 8. marta 1910. godine u Kopenhagenu, na inicijativu Klare Cetkin, vođe njemačkih socijalista i ženskog radničkog pokreta.
Taj dan se obilježava u znak sjećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. godine i njujorški marš više od 15.000 žena, koje su tražile kraće radno vrijeme, bolje plate i pravo glasa.
U Srbiji su ga obilježile socijaldemokratkinje u organu Jednakost, a prva proslava održana je u Beogradu, u tadašnjem Narodnom domu, 1914. godine.
(AA/md)
VEZANI TEKST: FOTO/ POVODOM MEĐUNARODNOG DANA ŽENA: Osmomartovska šetnja u Sarajevu: Neću karanfil, hoću posao!
REVOLUCIJA KOJA TRAJE I DANAS: Zašto žene trebaju slaviti 8. mart?