Ovih dana akutalizirano je pitanje primanja članova Vlade, poslanika u Skupštini i predsjedavajućeg Skupštine USK-a. Da su te cifre bansnoslovne, mogli smo i pretpostaviti. Na prošloj sjednici Skupštine ekspresno je donesena odluka o ukidanju „bijelog kruha“ ali primanja samih poslanika nisu ni spomenuta, piše portal abc.ba.
Kada je u pitanju “bijeli kruh”, jasno je da je to odluka koja se ne odnosi na one koji su svoj neread već uredno naplatili nego samo na one koji su na odlasku.
Na vanrednoj sjednici koja je bila sazvana zbog protesta, samo jedan poslanik je javno rekao kolika ima primanja. Damir Hodžić je rekao da njegova primanja u Skupštini USK-a iznose 1600 KM mjesečno i 1200 KM na Tehničkom fakultetu gdje je asistent. Ono što je Hodžić zaboravio spomenuti je naknade za prisustvo na svakoj sjednici Skupštine, sjednicama Kolegija ili komisija.
Skupština USK-a je jedna od dvije najviše plaćene skupštine u BiH, poslanici u Skupštini USK-a plaćeni su više nego poslanici u Parlamentu FBiH.
Podaci iz 2012. godine govore da poslanici u Skupštini USK-a imaju pravo na:
- mjesečni paušalneovisno od toga da li je održana sjednica Skupštine ili nije, taj paušal iznosi od 1800,00 KM neto,
- naknadu za prisustvo sjednici Skupštine (ukoliko su prisutni) u iznosu od 135,00 KM neto,
- naknadu za svako zasjedanje komisije, kluba ili kolegija, u iznosu od minimalno 135,00 KM neto,
- predsjedavajući klubova poslanika imaju pravo na novčano primanje za prisustvo sjednici Skupštine u iznosu od 180,00 KM neto,
- ukoliko su profesionalno angažovani onda za svoj rad, primaju mjesečnu platu.
Poslanici koji su na stalnom radu u Skupštini USK-a, profesionalni status, imaju pravo na mjesečnu plaću koja se obračunava na osnovu koeficijenta i osnovice za budžetske korisnike, a pravni osnov je Zakon o plaćama i naknadama u organima vlasti Unsko-sanskog kantona i Odluka o koeficijentima, tako da mjesečno neto primanje profesionalnih poslanika premašuje 2600 KM neto.
Ovo su podaci iz statističkih izvještaja CCI iz 2012. godine al ih smatramo vjerodostojnima jer sumnajmo da su poslanici do današnjeg dana sebi umanjili primanja po bilo kom osnovu.
Ono što je potrebno napomenuti jeste da većina poslanika radi i na drugim radnim mjestima, uglavnom u državnim organima i institucijama ili imaju druga primanja iz budžeta poput vojnih penzija i slično.
Ovo su naši predstavnici koji inkasiraju ova “skromna” primanja sa leđa poreskih obveznika i koštaju ovaj Kanton skoro milion KM godišnje. Da li su zaradili te novce, sami procijenite!
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)