Društvo psihologa u Federaciji BiH smatra da probuđena društvena energija građana iskazana kroz proteste treba da rezultira unaprjeđenjem političke scene svjesnim i kompetentnim pojedincima i grupama koji će se razumnim i nenasilnim metodama boriti za unaprjeđenje društva u cjelini, te naglašava da zloupotreba od strane političkih elita ne može dovesti do suštinskih promjena na društvenom i političkom nivou.
- Obzirom da vjerujemo u nenasilno rješavanje društvenih problema i osuđujemo agresiju u bilo kojem obliku, smatramo da je ključno da probuđena društvena energija bude usmjerena na razbijanje apatije, razvijanje svijesti da je promjene moguće postići demokratskim sredstvima te jačanje motiviranosti za uzimanje učešća u konstruktivnom političkom djelovanju - navode iz Društva.
Pojašnjavajući sa stajališta psihologije aktuelni društveni fenomen, iz Društva psihologa navode da su protesti usmjereni na ukazivanje na socijalnu nepravdu, ekonomsku devastaciju države, nekažnjavanje kriminala i ignoriranje osnovnih društvenih problema od strane svih političkih struktura koje su bile na neki način na političkoj sceni od rata do danas.
- Na rubu egzistencije, pod pritiskom osjećaja društvene nepravde i krize političkog morala i neučinkovitosti demokratskih mehanizama buknula je nasilna reakcija građana. Međutim, budeći se u društvu spaljenih društvenih institucija kod građana se mogao nazrijeti osjećaj kolektivne krivice, bez obzira da li su učestvovali u protestima ili ne. Nedostatak osjećaja krivice kod političkih elita je povod nastavka mirnih protesta pod okriljem katarzičnog doživljaja nasilja i paleži i traumatskih sjećanja na ratna dešavanja - navode iz Društva psihologa FBiH.
(Fena/av)