AGRO LINK KA SVJETSKIM STANDARDIMA

Kako uvesti spasonosne inovacije u prehrambenoj i poljoprivrednoj industriji u BiH

Arhiva 03.12.13, 22:31h

Ceremonijom dodjele priznanja, u četvrtak, 5. decembra, u 13h, u Hotelu Bristol u Sarajevu, obilježit će se uspješni rezultati Projekta Centra za promociju izvoza poljoprivrednih proizvoda (Agriculture Export Promotion Centre - AEPC) koji su „po prvi put ikada u BiH“ uveli presudne inovacije u prehrambenu i poljoprivrednu industriju

AGROLINK1Njena ekscelencija, ambasadorica Norveške Vibeke Lilloe će se obratiti gostima u vezi sa AEPC projektom te drugim projektima koje podržava Norveška vlada u sektoru poljoprivrede. AEPC  je trogodišnji projekat, vrijedan 1.85 miliona eura. Promociji će prisustvovati i drugi uvaženi bh. i međunarodni pripadnici diplomatske, poslovne, akademske i razvojne zajednice.  Prisutni će na USB stickovima dobiti  potrebne informacije o projektu i njegovim rezultatima.

Prije tri godine, eksperti su opisivali sektor poljoprivrede u BiH – u kojemu je bilo na stotine malih preduzeća i na hiljade radnih mjesta – kao jedan od „najnepovoljnije pozicioniranih sektora u BiH“, kojeg karakteriziraju niski prihodi, zastarjele tehnike proizvodnje, nedovoljan nivo povjerenja u kvalitet proizvoda i neadekvatne vještine neophodne za natjecanje na međunarodnom tržištu.
Danas, zahvaljujući AEPC Projektu, poljoprivredna preduzeća iz BiH imaju mogućnost pristupa AgroLinku, Centru za promociju izvoza poljoprivrednih proizvoda, koji pruža poljoprivrednim proizvođačima i drugim poduzetnicima u sektoru poljoprivrede usluge potrebne da bi se uopšte mogli natjecati na evropskom tržištu ali i u drugim dijelovima svijeta.  Uz podršku AEPC projekta, tri bh. poduzetnika su razvila AgroLink d.o.o koji je sada samoodrživ i koji će nastaviti pružati usluge dugo nakon završetka AEPC projekta.

Education Development Center (EDC), neprofitna organizacija sa sjedištem u SAD-u, udružila se sa norveškom firmom Trace Trackers na implementaciji AEPC projekta, koji je velikodušno finansiralo Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške. Na ceremoniji dodjele priznanja u četvrtak, 5.decembra u 13h u sarajevskom hotelu Bristol, projektni partneri AEPC-a će predstavit  jedinstveni model implementiranog projekta: stvaranje partnerstva sa lokalnim poduzetnicima i suinvestiranje u zajednički poslovni subjekat „AgroLink d.o.o“, te potom razvijanje cjelovitog poslovnog plana i održivog modela stalnih prihoda. Detaljna analiza poljoprivrednog sektora od strane projekta, pomogla je Agrolinku u marketinškom predstavljanju i ispunjavanju neophodnih uvjeta, te drugih vještina potrebnih za izvoz u Evropu.

janice brodman
Dr. Janice Brodman, tehnička direktorica AEPC-a, kaže: “Zadovoljni smo što AgroLink pruža značajne izvozne usluge poljoprivrednim poduzećima u BiH i što će nuditi najnaprednije usluge, kao što je elektronsko praćenje/sljedivost dugo nakon što se završi projekt.”

Rezultat toga je nekoliko “prvi put u BiH” usluga koje nudi AgroLink d.o.o, među kojima su najmoderniji sistem elektronskog praćenja/sljedivosti, inače vrlo jednostavan za korištenje koji daje bh. poljoprivrednim poduzećima konkurentnu prednost tako što im omogućava lak pristup informacijama i dokumentaciji kakvu zahtijevaju kupci iz Evrope. E-sljedivost naime pruža logističke podatke o statusu proizvoda tj. o tome gdje se određeni proizvod tačno nalazi i u kojem obliku, zatim nudi podatke o pakiranju, te pruža detaljne izvještaje o proizvodnom procesu. Ponosni smo što možemo istaći da je BiH sada prva zemlja u regiji koja nudi ovu jedinstvenu uslugu!  Još jedan od rezultata projekta je i AMIS  informacioni sistem o tržištu poljoprivrednih proizvoda (Agriculture Market Information System ), koji nudi precizan, brz i lak pristup cijenama za 50 vrsta voća i povrća u BiH i to sa četiri najvažnije veletržnice:Sarajevo, Čapljina, Banja Luka i Arizona. Korištenjem AMIS-a, farmeri i drugi proizvođači mogu direktno saznati dnevne cijene, korektnije pregovarati o uslovima prodaje i time postići  bolje cijene za sebe. Rezultat: efikasnije i transparentnije tržište za sve u BiH. AEPC  se nada da će relevantna ministarstva poljoprivrede u BiH podržati napore AgroLinka da nastavi pružati ovu krucijalnu uslugu cjelokupnom sektoru poljoprivrede, kao što je praksa u susjednim zemljama. Također,  „prvi put u BiH“  zahvaljujući AEPC projektu i njegovim partnerima, na raspolaganju je SMS usluga kojom se na brz i lak način farmerima dostavljaju veleprodajne  cijene direktno na mobilni telefon. Osim toga, uz vodstvo i savjete AEPC projekta, pokrenuta je i „AgroLink Akademiju za obuku“ koja pruža obuke za stručnu javnost iz sektora poljoprivrede kao i obuke za velike i male farmere, poljoprivredne zadruge itd. Jedan od najpopularnijih tečajeva Akademije je onaj o Dobrim poljoprivrednim praksama (Good Agricultural Practices – GAP) i s tim povezanim Standardima kvalitete i implementacije koji priprema poljoprivrednike za izvoz u EU. Također, Agrolink je omogućio i prvi izvoz određenih bh.proizvoda na evropsko tržište poput izvoza trešanja kupcu iz Velike Britanije, borovnica u Belgiju, što su samo neki od uspješnih primjera.

Dr. Janice Brodman, tehnička direktorica AEPC-a, kaže: “Zadovoljni smo što AgroLink pruža značajne izvozne usluge poljoprivrednim poduzećima u BiH i što će nuditi najnaprednije usluge, kao što je elektronsko praćenje/sljedivost dugo nakon što se završi projekt.”  Jan Olsson, direktor Trace Tracker-a, pridružit će se Dr. Brodman u dodjeli priznanja za rezultate AgroLinku.

Osnovan 1958. godine od strane Harvard univerziteta i fakulteta MIT, Education Development Center, Inc. (EDC-u prevodu: Centar za razvoj obrazovanja, je međunarodna neprofitna organizacija od 148 miliona eura koja zapošljava više od 1700 ljudi na implementaciji više od 250 projekata širom svijeta. EDC upravlja AEPC projektom kao i sa još 250 drugih projekata širom svijeta tako što osmišljava, realizira i procjenjuje inovativne programe kojima se nastoje prevazići neki od najurgentnijih izazova ekonomskog razvoja, zdravstva i obrazovanja u svijetu. Među sponzorima EDC-a su i Svjetska banka, Vlada SAD-a, Vlada Kraljevine Norveške, UN agencije, i mnoge druge institucije i organizacije.

TraceTracker (TT) je također partner EDC-u na implementaciji AEPC projekta (www.tracetracker.com). TT je priznati lider u softverskim rješenjima i pružanju profesionalnih usluga kojima se rješavaju kritične poslovne potrebe. U okviru ovog projekta, TT je pružio razvojnu tehničku pomoć za analiziranje potreba/kapaciteta poljoprivrednih proizvođača u BiH,  s ciljem da oni usvoje moderne procese neophodne za izlazak na EU tržišta.

Korisni linkovi: www.agrolink.ba www.edc.org. www.tracetracker.com

/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/