Zeničani rođeni od januara 1958. do novembra 1964. godine u tadašnjoj Općinskoj, a današnjoj Kantonalnoj bolnici, u MZ Crkvice, kojima je greškom općinske administracije kao mjesto rođenja upisan naziv Crkvice, pokrenuli su peticiju kojom žele da podsjete nadležne u Općini da ovaj podatak nije tačan.
Za manje od 24 sata, online peticiju je potpisalo više od 160 ljudi, nastanjenih od Amerike do Australije, naravno najviše njih koji su i dan-danas u svom gradu, a koji su imali probleme prilikom izdavanja dokumenata.
Neispravna lična
Ne samo da su građani Zenice, rođeni u tadašnjoj bolnici, uglavnom oni koji su živjeli ili i danas žive u užem centru grada, nego ni mjesto rođenja Crkvice uopće ne postoji u registru naseljenih mjesta, što se može vidjeti i uvidom u "Sistematski/sustavni spisak općina i naseljenih mjesta Bosne i Hercegovine", Agencije za statistiku BiH iz 2013. godine. Mnogi građani koji imaju kao mjesto rođenja upisanu Crkvicu, imali su i imaju mnoge administrativne poteškoće, prilikom upisa na fakultet, prijave/odjave boravišta u drugim općinama ili državama, preuzimanja nasljedstva, kupovine ili prodaje stanova... u svim pravnim poslovima u kojima je trebalo dokazivati vlastiti identitet.
Nadležne općinske vlasti, ukoliko su i znale za ove probleme, ne samo da nisu riješile ove administrativne neispravnosti nego su ustrajavale na ovom neispravnom nazivu i, ukoliko se negdje slučajno pojavio naziv Crkvice (što bar predstavlja naziv MZ u kojoj se bolnica nalazi), tražile su od građana da vade nove lične dokumente, u kojima će kao mjesto rođenja biti naziv Crkvice, koji ne znači apsolutno ništa.
- Ovom peticijom želimo podsjetiti nadležne da trebaju ispraviti ove neistinite podatke, koje su generacijama rođenih Zeničana, građana našeg grada, ne samo otežali svaki pravni posao lične identifikacije gdje god da žive, nego predstavljaju i svojevrstan vid njihove diskriminacije. Tako se desilo da nekoliko generacija, rođenih Zeničana, nemaju niti jedan osobni dokument kojim mogu dokazati da su rođeni u svom gradu, kazala nam je Zeničanka Selma Hećimović, koja je inicijator ove peticije.
Njoj je u aprilu istekla lična karta, te je trebala mijenjati sve dokumente.
- Na nekim dokumentima mi je bilo navedeno Crkvice i onda su me poslali da odem u matični ured, u šalter-salu Općine, da mi se tamo izda novi rodni list gdje piše Crkvice. Otišla sam uredno i izvadila. Pitala sam matičarku koja mi je objasnila kako ni ona ne zna razlog zbog čega je tako, ali da se odnosi na ova godišta. Ovaj problem nisam imala prije rata, on se desio sa novim CIPS-ovim dokumentima. Na kraju sam dobila novu ličnu kartu za koju sam svjesna da je neispravna. I sa pasošem je isti slučaj. U razgovoru sa ljudima moje generacije, shvatila sam da su mnogi imali probleme širom svijeta zbog mjesta Crkvice koje ne postoji u registru naseljenih mjesta. Moja kćerka i ja smo rođene u istoj bolnici. Moja kćerka je Zeničanka, a ja sam iz mjesta Crkvice, istakla je Selma Hećimović.
Razlozi su nebitni
Da li je to bilo zbog toga što je u tim godinama stara gradska bolnica preseljavala u novu zgradu ili je to greška nekog službenika koji nije poznavao toponime u Zenici, ovim ljudima više nije važno. Važno im je da se to promijeni i da budu konačno građani Zenice, što su uvijek i bili. Peticija će biti predata Odsjeku za poslove opće uprave Općine Zenica, ali i Agenciji za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka u Banjoj Luci.
(Oslobođenje/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)