DENIS BEĆIROVIĆ, PREDSJEDAVAJUĆU PREDSTAVNIČKOG DOMA PARLAMENTA BIH

Nama treba novi ZAVNOBiH, a ne novi Dayton!

Arhiva 25.11.13, 14:15h

Bosna i Hercegovina nije nastala 1995. već i nakon Daytona nastavlja svoje postojanje kao međunarodno priznata država i upravo zato su nevažeće i propale sve odluke nelegalne Narodne skupštine Republike Srpske od 20. jula 1993. kojim su proglašene nevažećim odluke ZAVNOBiH-a - rekao je Bećirović

Denis Bećirović/ Foto: DEPO PORTAL

Sve progresivne snage trebaju težiti građenju klime za neko novo zasjedanje ZAVNOBiH-a jer nama ne treba Dayton 2 koji će nam skrojiti međunarodna zajednica već politički konsenzus svih snaga kako bi napravili ZAVNOBiH 4 - rekao je danas u Sarajevu predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Bećirović.

Govoreći na pres-konferenciji o temi "Značaj, vrijednosti i aktuelnost poruka ZAVNOBiH-a za građane i narode Bosne i Hercegovine s posebnim osvrtom na neuspjele pokušaje njegovog negiranja" on je istakao da je ZAVNOBiH obnovio državnost Bosne i Hercegovine a da Dayton, sa stanovišta državnosti, nema nikakvu težinu jer nije uspio da negira tri ključna elementa ZAVNOBiH-a: granice, kontinuitet i ravnopravnost.

- Bosna i Hercegovina nije nastala 1995. već i nakon Daytona nastavlja svoje postojanje kao međunarodno priznata država i upravo zato su nevažeće i propale sve odluke nelegalne Narodne skupštine Republike Srpske od 20. jula 1993. kojim su proglašene nevažećim odluke ZAVNOBiH-a - rekao je Bećirović.

Istakao je da je Dan državnosti Bosne i Hercegovine, 25. novembar, jedan od najsvijetlijih i najvažnijih datuma u hiljadugodišnjoj historiji ove zemlje.

- Mislim da svaki građanin i svaki narod u BiH mogu i trebaju biti ponosni na ZAVNOBiH i njegove vijećnike i poruke. Vijećnici ZAVNOBiH-a su zlatnim slovima upisani u historiji Bosne i Hercegovine jer su nas svrstali na stranu svjetske antifašističke koalicije, suprotstavili su se bratoubilaštvu, mržnji, podjeli i fašizmu u Drugom svjetskom ratu te su obnovili državnost Bosne i Hercegovine - rekao je Bećirović.

Naglasio je da je ZAVNOBiH puno više od jedne konferencije ili politički značajnog događaja - to je datum najvišeg ranga u našoj historiji koji je na historijsku scenu izveo nove društvene snage.

- Njegove ideje upućuju na toleranciju, mir i nenasilje i one su u BiH aktuelne i danas kao što su bile i prije 70 godina. Veliki historijski smisao ZAVNOBiH-a je u tome što je u bosanskohercegovačkom konglomeratu socijalnih, vjerskih, nacionalnih i drugih razlika pronašao tačku sinteze i svebosanskohercegovačkog sabiranja - kazao je Bećirović

On je naveo da su bosanskohercegovački antifašisti putem ZAVNOBiH-a demonstrirali smisao za politiku kontinuiteta sa egzistencijom bosanskohercegovačke države.

Podsjetio je i da je Bosna i Hercegovina 1939. bila podijeljena između velikohrvatskih i velikosrpskih krugova na osnovu sporazuma Cvetković-Maček a 1941. uključena je u sastav profašističke i zločinačke tvorevine Nezavisne države Hrvatske.

- Međutim, već u prvim godinama Drugog svjetskog rata bilo je jasno da NDH ne može opstati a od 1943. postojale su dvije opcije koje su mogle dobiti rat - antifašistička partizanska i četnička. Na četničkom kongresu održanom u januaru 1944. iznesen je program stvaranja Velike Srbije i čišćenje svih, kako su govorili, nenacionalnih elemenata. Da nije bilo ZAVNOBiH-a danas ne bi bilo ni Bosne i Hercegovine, ni antifašističke borbe i pitanje je da li bi najmanje dva od tri konstitutivna naroda biološki opstala na ovim prostorima - potcrtao je Bećirović.

Po njegovom mišljenju, najvažniji bosanskohercegovački projekt 21. stoljeća je vratiti sve građane i narode njihovoj domovini Bosni i Hercegovini, u šta, osim političara, treba uključiti i naučne radnike, politologe, pravnike, historičare i druge.

- Duboko sam ubijeđen da Bosna i Hercegovina ima sigurnu budućnost jer ima čvrste antifašističke temelje - kazao je Bećirović.

On je naglasio da je danas lično u parlamentarnu proceduru uputio Zakon o praznicima BiH u kojem, tvrdi, ima mjesta i za postojeće praznike ali i za vjerske koje je nedavno predlagalo Vijeće ministara BiH i očekuje da i ostali poslanici tome konstruktivno pristupe i da postojeći zakon bude inoviran u skladu sa savremenim potrebama Bosne i Hercegovine.

(FENA/av)