Bivši član Predsjedništva SFRJ Bogić Bogićević otvorio je danas u Narodnom pozorištu u Sarajevu zajedničku akademiju Grada Sarajeva i Saveza antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata u BiH (SABNOR-a BiH), na kojoj su počasnim građanima Grada Sarajeva proglašeni hrvatski kompozitor i dirigent Đelo Jusić i francuski intelektualac Bernard-Henry Levy.
- Dvadesetpeti novembar 1943. godine za BiH je mnogo više od datuma za sjećanje. To je jedan od najznačajnijih datuma u istoriji BiH koji je označio njeno vraćanje svom autentičnom biću – kazao je Bogićević.
Kao činjenicu „koju ne moraju svi voljeti, ali je treba poštovati“ naveo je da su se prvi put u istoriji BiH predstavnici svih njenih naroda sastali u Mrkonjić Gradu da donesu političke odluke koje će odgovarati njihovoj volji i njihovim interesima.
Na taj način je, kaže, označena istorijska prekretnica, vraćanje BiH njenim narodima koji, samo ravnopravni mogu odlučivati o svojoj sudbini.
- Snagom oružja trijumfovali su nacionalne mržnje i zahtjevi za definitivnom podjelom BiH i uništenjem njenog multietničkog bića, kako bi se dokazalo da ovdje zajednički život nije moguć. lako tolerancija i zajednički život u BiH vladaju vijekovima, nije se moglo, i nije se smjelo tolerisati nasilje koje ugrožava živote ljudi, već ga je trebalo spriječiti i zaustaviti. To je zahtjev elementarne humanosti istakao je Bogićević.
Dodao je da je neodlučnost svijeta prema bh. tragediji nepodnošljivo sramotna.
- Humanizam Zapada se pretvorio u puku humanitarnost za smirivanje savjesti. I sada nakon uspostave mira, Bosna i Hercegovina je još najveći izazov za savjest Evrope i njene diplomatije. Nakon svega, nama mora biti jasno da niko izvana, niko, osim nas samih, neće stvoriti BiH kao normalnu demokratsku državu ; kazao je Bogićević.
U BiH, zaključio je, ni jedan narod ne može vladati nad drugim i ne mogu se dijeliti na većinske i manjinske poručujući da jednakopravnost svih naroda i svih građana moraju biti zagarantovani.
(FENA/av)