ALARMANTNA RAČUNICA

Svijet u idućih sedam godina ostaje bez kakaa. Hoće li i bez čokolade?!

Arhiva 22.11.13, 11:01h

U novim nasadima uzgajivači ne vide nikakvu računicu jer do prvog ploda prođu i četiri godine bez prihoda pa konditorski giganti, koji su na skupu izračunali i datum potpune nestašice - 2. oktobra 2020. - već sada razmišljaju o nastavku smanjenja gramaže i udjela kakaa u proizvodima u korist šećera, voća i lješnjaka

čokolada - jedan

Svijet će u idućih sedam godina ostati bez kakaa, alarmantna je činjenica koju su sa svog godišnjeg skupa u Londonu ovih dana odaslali najveći svjetski proizvođači čokolade, od Irana, Belgije, Libanona i Njemačke do Švicarske i Velike Britanije.

Prema riječima londonskog kušača čokolade i eksperta za konditorsku industriju Angusa Kennedyja, u Evropi i Americi ne očekuje se znatan rast potrošnje. Međutim, kako bi zadovoljila potrebe rastućih tržišta poput Kine i Azije, proizvodnja bi trebala biti i dvostruko veća nego danas, kazao je Kennedy za Daily Star Sunday. Tim više što su vodeći izvoznici kakaa redovno i politički i ekonomski nestabilni dijelovi svijeta poput zapadne Afrike, Južne Amerike ili Pacifika, gdje mnogi farmeri s jeftinog kakaa prelaze i na dohodovnije kulture poput kaučukova drva za potrebe kineske autoindustrije, a penosi Večernji.hr.

U novim nasadima uzgajivači ne vide nikakvu računicu jer do prvog ploda prođu i četiri godine bez prihoda pa konditorski giganti, koji su na skupu izračunali i datum potpune nestašice - 2. oktobra 2020. - već sada razmišljaju o nastavku smanjenja gramaže i udjela kakaa u proizvodima u korist šećera, voća i lješnjaka.

Kad postane luksuz, čokoladi će s tim u skladu rasti i cijene, najavili su, dok hrvatski poljoprivredno-prehrambeni stručnjak i direktor Kondina Stipan Bilić smatra da alarm ne odašilje niko drugi nego špekulanti koji takvim pričama dižu tenzije na tržištu kako bi sebi digli prodaju.
Stabilne cijene

"Tako se može znatno poremetiti tržište", kaže Bilić. Međutim, za sada su, tvrdi, i ukupna potrošnja i cijene kakaa u svijetu stabilni.

I da dođe do kakvih potresa, Hrvatska je u čitavoj toj priči neznatan igrač s obzirom na to da u nas sve više dominiraju uvozna čokolada i drugi konditorski proizvodi. Da prijeti nestašica kakaa, najveći svjetski proizvođači, koji su dobro organizovani, odavno bi poradili na dizanju novih nasada. Kao najveći potrošač kakaa u EU, Nijemci u Obali Slonovače ili Gani zakupljuju čitave provincije u kojima organizuju proizvodnju i berbu", završava Bilić.

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)