“Dejtonski mirovni sporazum ostao je osnov funkcionisanja BiH, uprkos njegovoj višegodišnjoj degradaciji kroz djelovanje visokih predstavnika koji su lažno tumačili dosta ovlaštenja“, izjavio je predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik u obraćanju novinarima povodom 18. godišnjice parafiranja mirovnog sporazuma za BiH, prenosi Anadolu Agency.
Ponovivši da RS ostaje privržena “slovu Daytona“, Dodik je istakao da ovaj bh. entitet nije spreman legalizovati pravno nasilje visokih predstavnika “koje je vršeno kroz otimanje nadležnosti entitetima u korist države“. Dodik je kazao da će u narednom periodu RS zahtijevati preispitivanje i ukidanje svih "nametnutih državnih institucija", od Suda i Tužilaštva BiH, preko SIPA-e, Javnog RTV sistema, do fiskalnog sistema BiH.
On je okrivio visoke predstavnike u BiH da su odgovorni što je BiH postala "nemoguća zemlja" i što su doveli do toga da se danas moraju preispitivati sve presude za ratne zločine, jer su "nezakonite i donijete od nezakonitog Suda i Tužilaštva BiH". Kazao je da su “ranije vlasti RS-a pod pritiskom i prijetnjama visokog predstavnika bile prinuđene da prihvate otvaranje određenog broja državnih institucija i prenos nadležnosti sa entiteta na državu“.
“RS će tražiti vraćanje otetih nadležnosti. Inače ćemo sami eliminisati negativan uticaj pojedinih institucija, kao što su Sud i Tužilaštvo BiH, te javni RTV servis“, poručio je Dodik.
Istakao je da je autonomija RS-a legitimna i da ona "ne može biti ukinuta, već može samo jačati".
Predsjednik RS-a ponovio je da "RS ima sve elemente državnosti, teritoriju, narod i vlast" i da je međunarodno priznat entitet koji jedino nema priznanje od UN-a.
Na pitanje novinara da li poštovanje "slova Daytona" znači i njegov prijedlog o novom teritorijalnom ustrojstvu BiH, koje je nazvao “BiH cijela iz tri dijela“, Dodik je kazao da jedno ne potire drugo. On je ustvrdio da su Hrvati u FBiH majorizovani i da on kao odgovoran političar takvu majorizaciju ne može da prihvati. Dodao je da je to samo jedan od prijedloga o mogućem uređenju BiH, u kojoj bi svaki narod trebao biti slobodan i sam o sebi odlučivati.
(Anadolija/av)