VIDEO/ ZA MEDICINSKE ANALE

Automehaničar osmislio spravu za lakši porođaj!

Arhiva 20.11.13, 11:04h

Sve što akušer treba da učini je da kesu navuče na glavu bebe, zatim da je naduva i povuče ručku na njoj kako bi novorođenče izašlo. Odon kaže da je došao na ovu ideju dok je na YouTubeu gledao snimak o tome kako izvaditi pampur iz flaše

olakšava porođaj

Horhe Odon, 59-godišnji automehaničar iz Argentine, osmislio je spravu koja bi mogla da obilježi istoriju medicine.

Navlačenje plastične kese preko glave bebe kako bi joj se spasio život može djelovati kontraindiktorno, ali to je upravo ono što Odon predlaže svojim izumom. Naime, sprava "Odon" pomaže pri bezbijednom izvlačenju beba zaglavljenim u porođajnom kanalu, prenosi Kurir.

Sve što akušer treba da učini je da kesu navuče na glavu bebe, zatim da je naduva i povuče ručku na njoj kako bi novorođenče izašlo. Odon kaže da je došao na ovu ideju dok je na YouTubeu gledao snimak o tome kako izvaditi pampur iz flaše.

Prema pisanju "New York Timesa", ginekolozi i akušeri imaju samo riječi hvale za Odonovu spravu.

"Ovo je veoma uzbudljivo", kazao je dr Mario Merialdi, glavni koordinator za unaprijeđenje perinatalnog zdravlja pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.

"Već godinama nije bilo gotovo nikakvog napretka u tom domenu", naveo je on.

Horhe Odon je prototip sprave napravio u svojoj kuhinji pomoću staklenog bokala, kćerkine lutke i plastične kese sa platnenom ručkom. Svoj izum predstavio je SZO-u gdje je izazvao veliko interesovanje. Jedna američka kompanija medicinske tehnologije je odmah ponudila licencu za proizvodnju.

Doktori smatraju da bi Odonov izum mogao da spasi mnoge bebe u zemljama u razvoju, pa čak i da smanji broj carskih rezova svuda u svijetu. U svijetu bude oko 137 miliona rođenja godišnje, od kojih 10 posto sa teškim komplikacijama. Više od pet miliona beba i blizu 260.000 žena umre na porođaju.

Prestanak kontrakcija i zaglavljivanje bebe u porođajnom kanalu najčešći su uzrok ovih komplikacija. U razvijenim zemljama, doktori obično hitno prebacuju porodilju na operacioni sto, ali u siromašnim zemljama "plan B" ne postoji.

Zaglavljene bebe akušeri danas izvlače pomoću forsepsa ili vakuum ekstraktora, ali kod ovih metoda uvijek postoji rizik od povrede novorođenčeta.

Odonova "kesa" je testirana prilikom porađanja trideset Argentinki. Tridesetogodišnja Lusijana Valje bila je oduševljena: njena beba je težila devet kilograma na rođenju i kesa joj je "zaista pomogla".

Predviđena su dalja testiranja u Kini, Indiji i Južnoj Africi.

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)