AKO PAŽLJIVO PRIČITATE DEKLARACIJU, SVAŠTA ĆETE OTKRITI

Oprezno sa žitaricama, nisu sve tako zdrave kako se reklamiraju...

Arhiva 15.11.13, 11:05h

Ako pažljivo pročitate deklaraciju, vidjet ćete da većina ovih proizvoda sadrži škrob, šećer, arome, boje, određene anorganske tvari kao što su kalcij i željezo, i sve to možda i zvuči zdravo. A zapravo su to samo prerađeni proizvodi u kojima proizvođači mnogo toga skrivaju

žitariceProizvođači kukuruznih pahuljica i drugih žitarica s voćem ili nekim drugim dodacima, bombarduju nas reklamama koje potrošače trebaju da uvjere u to da je konzumiranje ove hrane iznimno zdravo. Stoga će mnogi, vođeni ovim marketinškim parolama, neupitno posegnuti za zdjelicom 'zdravih' pahuljica za doručak ili večeru, ubijeđeni da čine najbolje za svoj organizam. 

No, ako pažljivo pročitate deklaraciju, vidjet ćete da većina ovih proizvoda sadrži škrob, šećer, arome, boje, određene anorganske tvari kao što su kalcij i željezo, i sve to možda i zvuči zdravo. A zapravo su to samo prerađeni proizvodi u kojima proizvođači mnogo toga skrivaju. Vjerovali ili ne, ponekad čak i običan bijeli kruh ima bogatiji sastav od novonastalih "zdravih žitarica" za doručak.

Oksidirani škrob u rafiniranom obliku zajedno s rafiniranim šećerima i vrijednim žitnim sirupima samo pridonose zakiseljenju organizma, padu imuniteta, razvoju gljivica i povećanju tjelesne težine. Nisu poželjni ni sintetizirani vitamini koji se brzo raspadaju na tvari koje opterećuju organizam, a ne pomažu mu.

Ako želite da jedete zdravu hranu, svakako birajte zdrave, neoksidirane žitarice u njihovom punovrijednom obliku koji djeluju potpuno drugačije od industrijski zaslađenog doručka. Tako za doručak češće servirajte prosenu kašu, a umjesto pšeničnog brašna posegnite za integralnim od krompira, ječma i zobi...

Uvijek vodite računa da su žitarice  toliko dobre koliko su duboki njihovi korijeni koji iz zemlje crpe hranjive tvari. Ekološki uzgojene žitarice same brinu za svoju hranu, a ne čekaju  hranu "s neba" u obliku umjetnih gnojiva i zalijevanja.

Također, možete praviti i domaći müsli od integralnih žitarica, jer ste tako sigurni da nije izlagan UV zračenju, plinovima i visokim temperaturama kojima se sprječava razvoj gljivica, koje napadaju umjetno uzgojene žitarice i one sazrele brzim postupkom.

Ako želite dodatno zasladiti müsli, upotrijebite kvalitetan med, javorov sirup ili melasni šećer, a možete dodati i ekološki prerađeni kakao koji ne sadrži teške metale i ostatke pesticida.

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/aa)