Sigurnost hrane ne ovisi samo o njoj samoj, ona se može kontaminirati i zbog neadekvatne ambalaže u kojoj se skladišti ili servira. Jedna od lošijih je plastična ambalaža u kojoj dostavljači donose naručenu hranu.
Znate li da se u plastične materijale dodaje melamin, tvar koja gasi ili usporava moguće gorenje materijala. Kontaminacija melaminom pokazala se posebno štetnom za djecu i domaće životinje, pa je pitanje 'Je li štetno prenositi hranu u ambalaži koja ga sadrži?' sasvim na mjestu.
Melamin je kemijski spoj ugljika, dušika i vodika koji se prvenstveno koristi u proizvodnji plastike otporne na vatru i toplinu.
Čvrst i izdržljiv melamin došao je na loš glas 2007., nakon što je pronađen u hrani za kućne ljubimce proizvedene u Sjedinjenim Državama kad se razbolio velik broj pasa i mačaka. U 2008. sramota je bila još veća jer je tisuće kineskih beba hospitalizirano nakon što su jele formule u kojima se nalazi melamin.
I sami možemo poduzeti jednostavne mjere opreza pri upotrebi spremnika koji sadrže melamin. Ne jedite iz plastičnih tanjura ako to baš ne morate. U plastičnim posudama nemojte podgrijavati hranu u mikrovalnoj pećnici ili ih zagrijavati na bilo koji drugi način. Nemojte ih ribati i ponovno koristiti jer čim su izgrebane, nisu primjerene za upotrebu. U njima ne služite kiselu hranu, čak i ako nije topla.
Veza s bubrežnim kamencima
Istraživanje tajvanskih znanstvenika pokazalo je da vruća hrana poslužena u spomenutom posuđu povećava količinu melamina koji povećava rizik od bubrežnih kamenaca. Naime, znanstvenici su proučavali dvije skupine ispitanika. Dok je jedna konzumirala vruću juhu iz zdjelica od melamina, druga je grupa jela hranu iz keramičkog posuđa. Rezultati su pokazali da razina melamina u mokraći ispitanika 12 sati nakon konzumacije juhe iz melaminske zdjelice iznosi 8,35 mikrograma, u odnosu na 1,3 mikrograma nakon konzumacije iz keramičke posude. Dosadašnja su istraživanja pokazala da je izloženost čak i niskoj razini melamina povezana s povećanim rizikom od bubrežnih kamenaca kod djece i odraslih.
Svjetska zdravstvena organizacija ističe da se melamina trebaju posebno čuvati djeca jer za njih jednostavno ne postoji sigurna granica.
(net.hr/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)