NAJVEĆI ZABILJEŽENI IZNOS DEPOZITA DO SADA

Depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka 8,09 milijardi KM!

Arhiva 30.10.13, 19:37h

Uprkos jako nepovoljnim ekonomskim uslovima, u poređenju sa stanjem na kraju decembra 2012. godine, depoziti su porasli za 439 miliona KM ili 5,7 posto

konvertibilne markePrema podacima Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH), ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u BiH, na kraju septembra 2013. godine, iznosili su 8,09 milijardi KM, što je najveći zabilježeni iznos depozita do sada.

Uprkos jako nepovoljnim ekonomskim uslovima, u poređenju sa stanjem na kraju decembra 2012. godine, depoziti su porasli za 439 miliona KM ili 5,7 posto.

Također, u poređenju sa stanjem na kraju septembra prošle godine porasli su za 698 miliona KM ili 9,4 posto.

U ukupnim depozitima svih domaćih institucionalnih sektora kod komercijalnih banaka u BiH, depoziti stanovništva učestvuju sa 58,1 posto.

Najveće učešće u kontinuiranom porastu depozita stanovništva, posmatrano po ročnoj strukturi, imaju dugoročni depoziti stanovništva.

U poređenju sa stanjem na kraju decembra 2012. godine, zabilježili su porast od 172 miliona KM ili 4,3 posto, a u poređenju sa stanjem na kraju septembra 2012. godine 337 miliona KM ili 8,8 posto.

Ovo je pokazatelj povjerenja u bankarski sektor i njegovu stabilnost te je rezultat i postojanja sistema osiguranih depozita čiji je osnovni cilj povećanje stabilnosti bankarskog sektora i zaštita štediša.

Od ukupnih depozita stanovništva, oročeni i štedni depoziti iznose 4,92 milijarde KM ili 60,8 posto, dok depoziti po viđenju čine 3,17 milijardi KM ili 39,2 posto.

U pogledu valutne strukture, depoziti stanovništva u KM valuti iznose 3,07 milijardi KM ili 38 posto, depoziti u euro valuti iznose 4,52 milijarde KM ili 55,8 posto, a depoziti u ostalim stranim valutama oko 506 miliona KM ili 6,2 posto.

- Svjestan sam da ovaj međunarodni dan štednje, zbog sadašnje ekonomske situacije, veliki broj građana naše države dočekuje bez mogućnosti da odvoje dio prihoda da bi štednjom obezbijedili stabilnost i sigurnost u budućnosti. Ipak, uvjeren sam da ćemo u narednom periodu ostvariti ekonomski rast koji će građanima pružiti mogućnost akumulisanja štednje. Štednja je jedan od generatora kreditiranja, te omogućava nove investicije, razvoj zemlje i otvaranje novih radnih mjesta - kazao je guverner CBBiH Kemala Kozarića.

Svjetski dan štednje slavi se 31. oktobra, kao sjećanje na Prvi međunarodni kongres predstavnika štednih institucija iz oko 25 zemalja svijeta, održan 31.10.1924. godine u Milanu.

Učesnici tog kongresa usaglasili su se da je štednja prijeko potrebna za razvoj čovječanstva, pa je ustanovljen Svjetski dan štednje kao oživljavanje borbe protiv rasipništva, saopćeno je iz CBBiH.

(Fena/md)