Poslanik Srpske demokratske stranke (SDS) u Narodnoj skupštini RS-a Miroslav Kojić izjavio je danas da zaključci vladajuće većine u Narodnoj skupštini RS-a, u kojima se navodi da je “nephodno da predsjednica Suda Bosne i Hercegovine Meddžida Kreso odmah podnese ostavku”, nemaju nikakvo pravno dejstvo, jer entitetski parlament nema nikakvu nadležnost nad radom Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH.
USVOJENI ZAKLJUČCI VLADAJUĆE VEĆINE U RS-u ZA SMJENU MEDDŽIDE KRESOU Narodnoj skupštini Republike Srpske danas su usvojeni zaključci klubova poslanika vladajuće entitetske većine u kojima se navodi da parlament smatra “da je nephodno da predsjednica Suda Bosne i Hercegovine Meddžida Kreso odmah podnese ostavku”.Za ove zaključke glasala su 44 poslanika, 14 je bilo suzdržano, a tri su bila protiv. Poslanici SNSD-a, DNS-a i socijalista RS-a u zaključcima koji su usvojeni smatraju Meddžidu Kreso “lično odgovornom za dugogodišnju nedopuštenu retroaktivnu primjenu Krivičnog zakona BiH, s velikim posljedicama po Sud BiH”. Također, u zaključcima joj pripisuju odgovornost zbog “masovne povrede ustavnih prava građana, potvrđene kako presudom Evropskog suda za ljudska prava u slučajevima “Maktouf-Damjanović”, tako i nakon prvih 12 odluka Ustavnog suda BiH o prihvatanju apelacija i nužnosti revizije sudskih postupaka u Sudu BiH zbog nedopuštene reatroaktivne primjene krivičnog zakona BiH”. Također, u zaključcima se traži da se “utvrdi odgovornost Meddžide Kreso zbog odbijanja da podnese izvještaj o radu Suda BiH, te zbog istupa u medijima s političkim stavovima, koji su neprimjereni za nosioce pravosudnih funkcija, a posebno predsjednika sudova i glavnih tužilaca”. Traže i redefiniranje mjesta, sastava i uloge Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, donošenje novih zakona o sudovima, te poseban izvještaj o retroaktivnoj primjeni Krivičnog zakona BiH od Suda BiH. Zahtijeva se i poseban izvještaj o retroaktivnoj primjeni Krivičnog zakona BiH, o broju predmeta i osoba koje su osuđeni po ovom osnovu, kao i o posljedicama prouzrokovanim njegovom nepravilnom primjenom. Od Suda BiH traži se "automatska revizija svih postupaka vođenih retroaktivnom primjenom Krivičnog zakona BiH i donošenje novih zakona o sudovima, prema standardima Evropske unije i u skladu sa ustavnim uređenjem BiH". U zaključcima se navodi i da Narodna skupština RS “zahtijeva da se obustavi prijem sudija i tužilaca, te administrativnog osoblja u Sudu i Tužilaštvu BiH, kao i da se zamrzne budžet ovih institucija, dok se ne utvrdi koliko košta jedan sudski predmet i prihvatljiva norma sudija i tužilaca”. Ovi zaključci usvojeno su nakon razmatranja izvještaja o radu Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH u prošloj godini, o kojem se parlament ne izjašanjava, već samo ga prima k znanju. |
Optužio je SNSD, DNS i SPRS da te zaključke koriste samo u dnevnopolitičke svrhe, jer je potpuno nemoguće da Narodna skupština RS-a utječe na smjenu Meddžide Kreso.
- To vam je isto kao kada bi se ja sad naljutio zbog režima u Siriji i pozvao na smjenu Bashara al-Assada. E toliko i oni svojim odlukama mogu uticati na rad VSTV-a - naveo je poslanik SDS-a.
Kojić je ovo izjavio novinarima u Banjoj Luci, komentirajući to što su klubovi poslanika vladajuće većine u Narodnoj skupštini RS-a danas predložili zaključak u kojem se navodi da je nephodno da predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso odmah podnese ostavku.
Poslanici SNSD-a, DNS-a i socijalista RS-a smatraju je “lično odgovornom za dugogodišnju nedopuštenu reatroaktivnu primjenu Krivičnog zakona BiH, s velikim posljedicama po Sud BiH”.
- Ti zaključci bi se mogli svrstati u rubriku - Vjerovali ili ne - zato što u tim zaključcima oni zahtijevaju niz pitanja, a Narodna skupština RS-a nema nikakvu nadležnost nad VSTV-om - ukazao je Kojić u izjavi novinarima u Banjoj Luci.
Da nonsens bude još i veći, upravo su zakon o VSTV-u izglasali poslanici SNSD-a.
(Fena/md)
VEZANI TEKST: SMATRAJU JE ODGOVORNOM ZA 'MASOVNE POVREDE USTAVNIH PRAVA GRAĐANA': Vladajuća većina u RS-u traži smjenu Meddžide Kreso