Mediji godinama pišu o mahinacijma oko poljoprivrednih poticaja, uvoza mesa, utaji poreza, kupovini glasova, isisavanju budžetskog novca i mreži fiktivnih firmi. Lijanović i njegova stranka do sada su opovrgavali sve optužbe nazivajući ih montažama političke konkurencije. Da li su nadležni organi zaista prikupili dovoljno dokaza za hapšenje, znaćemo u narednih mjesec-dva.
U narednih mesec-dva, mogla bi da uslijede nova hapšenja nekih od visokopozicioniranih političara u Federaciji BiH. Nakon što je krajem aprila ove godine uhapšen predsjednik Federacije BiH, bivši visoki oficir Hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća odbrane, bivši funkcioner Hrvatske stranke prava, a danas predsjednik Stranke pravde i povjerenja Živko Budimir, koji je proveo oko mjesec dana u pritvoru, jer mu se na teret stavlja krivično djelo uzimanja mita za pomilovanja koje je potpisivao, trebalo bi da uslijedi hapšenje jednog od visokih funkcionera u vladi Federacije BiH.
Kako saznaje Dnevno Srbija, iz dobro obavještenih izvora, sljedeći političar kojemu će pripadnici neke od policijskih agencija u BiH pokucati na vrata kabineta ili kuće, najvjerovatnije bi mogao da bude ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, potpredsjednik Vlade FBiH i potrpredsjednik Narodne stranke radom za boljitak, biznismen i političar Jerko Ivanković Lijanović, kao i osobe od njegovog povjerenja, na primer čelnih ljudi ove stranke u Kantonu Sarajevo.
Naime, Centar za istraživačko novinarstvo, ovih dana je objavio tekst, kojeg su mediji obilno prenosili, o navodima da je od 21 milion maraka (10,5 milona evra) podijeljenih za poticaj poljoprivrednim gazdinstvima u Federaciji BiH, najmanje 2,7 miliona (1, 35 miliona evra) dodijeljeno za stare objekte, nepostojeći posao ili stranačkim kolegama i rodbini resornog ministra Jerka Ivankovića Lijanovića.
Protiv Ivankovića-Lijanovića i još 56 lica, je u maju ove godine, Federalna uprava policije podnijela krivičnu prijavu, zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivično djelo 'organizovani kriminal', u vezi s krivičnim delima 'zloupotreba položaja ili ovlasti', 'povreda slobode odlučivanja birača' i falsifikovanje isprave'.
Ivanković-Lijanović je do sada opovrgavao ovakve navode, ističući da su on i njegovi saradnici sve radili u skladu sa zakonom i procedurama, te u više navrata ponavljao da stoji na raspolaganju nadležnim organima, da nema namjeru da bježi od odgovornosti, uz dodatak da se radi o montiranim opužnicama i ucjenama političke konkurencije kako bi se Boljitak kao stranka privoljela da radi u interesu pojedinih političkih krugova u Federaciji BiH.
Među funkcionerima koji će najvjerovatnije biti lišeni slobode u vrlo kratkom narednom periodu, pored Ivankovića-Lijanovića, spominje se i ime prvog Lijanovićevog stranačkog čovjeka za Kanton Sarajevo, poslanika ove stranke u Skupštini Kantona Sarajevo i delegata u Domu naoda Parlamenta Federacije Damira Čardžića, kaže dobro obavješteni izvor za portal Dnevno.rs.
Osim za, kako se navodi, mahinacije sa poticajima za poljoprivredu, Lijanović, Čardžić kao i još neki funkcioneri Narodne stranke Radom za boljitak, mogli bi biti optuženi i za dugogodišnje utaje poreza, uvoz gotovih mesnih proizvoda koji su predstavljani kao mesni otpad, masnoće i slično, pranje novca i još neke krivične radnje, na osnovu kojih su pribavili enormnu novčanu korist svih ovih godina.
Mediji su godinama pisali o navodnim fiktivnim firmama porodice Lijanović, preko koje su ostvarivali poticaje, a poznat je podatak da firme u vlasništvu porodice Lijanović duguju Hipo banci oko 64 miliona maraka (32 miliona evra), što je bila tema razgovora ministra bezbjednosti BiH Fahrudina Radončića sa ministricom unutrašnjih poslova Austrije Johanom Mikl Lajtner u februaru ove godine.
Interesantno da su do sada politički put i filozofija Narodne stranke Radom za boljitak propagirali multietničnost i bili žestoko suprotstavljeni, svojim naoko najljućim političkim protivnicima iz Hrvatske demokratske zajednice BiH, ali dobro obavješteni izvori za portal Dnevno Srbija tvrde da je Boljitak u suštini dobro prikriveni projekat HDZ-a BiH, odnosno obaveštajnih krugova iz Hrvatske, te da im je cilj isti kao i HDZ-u BiH, stvaranje trećeg entiteta, održavanje paralelnih poluga vlasti u Federaciji i isisavanje budžetskog novca, ali drugim sredstvima, pristupom i retorikom, ulagujući se bošnjačkom biračkom tijelu.
U narednim mjesecima, ostaje nam da vidimo da li će se najave o hapšenju ovih visokih federalnih i stranačkih funkcionera zaista i obistiniti, te da li će dokazi pokazati istinitost ovakvih navoda.
(dnevno.rs/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)