Nakon što je fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine izborila plasman na Svjetsko prvenstvo koje će se naredne godine održati u Brazilu, novinari Anadolu Agency (AA) su istražili cijene u toj zemlji, što bi moglo uticati na odluke onih koji planiraju odlazak u Brazil.
Možda zvuči nevjerovatno, ali prosječne cijene u Brazilu su skoro iste kao i u Bosni i Hercegovini iako je prosječna plata Brazilaca veća od prosječne plate u BiH.
Naprimjer, ljubitelji fudbala koji se naredne godine tokom održavanja Svjetskog prvenstva nađu u Brazilu moći će u prosječnom restoranu kupiti ručak koji košta oko 15 brazilskih reala, odnosno oko 10 KM. Prosječan ručak u restoranima McDonaldsa ili u sličnim lancima brze hrane košta oko 17 reala ili 11 KM.
Također, kafa u kafiću ili restoranu košta oko 1,50 reala ili oko 1 KM, a za kafu u poznatom restoranu Starbucksa, primjerice, u San Paulu, platićete oko osam reala, ili 5,5 KM. Isto tako, šolja kapućina u prosječnom kafiću košta četiri reala ili 2,5 KM, dok limenka coca cole košta tri reala ili oko dvije KM.
Isto tako, pivo domaće proizvodnje u restoranu ili kafiću košta četiri reala ili oko 2,5 KM, dok je uvezeno pivo skuplje i košta oko osam reala ili oko pet KM. Boca kvalitetnog vina u prosječnom restoranu košta oko 20 reala ili oko 13 KM.
U marketu je domaće pivo od 0,5 litara oko tri reala, odnosno dvije KM, dok uvezeno pivo od 0,33 litra košta šest reala ili četiri KM.
Također, i ostali proizvodi su jefitniji u supermarketima, pa tako 1,5 litara vode u marketu košta dva reala ili 1,3 KM, litar mlijeka košta 2,3 reala, odnosno oko 1,5 KM, dok pola kilograma hljeba košta oko četiri reala, ili 2,5 KM.
Ljubitelji fudbala koji konzumiraju cigarete, za kutiju cigareta morat će izdvojiti oko pet reala ili oko tri KM.
Također, za sve one koji se odluče da u slobodno vrijeme i u pauzama između utakmica posjete zanimljiva i privlačna mjesta u Brazilu, karta u gradskom saobraćaju u jednom pravcu košta 2,85 reala ili 1,8 KM, dok jedan kilometar vožnje taksijem košta 2,40 reala ili 1,5 KM. Cijena litra nafte u Brazilu iznosi 2,80 reala, odnosno 1,8 KM.
Naravno da će mnogi posjetioci koji se nađu na Mundijalu zvati i svoje najbliže članove familije i prijatelje u domovini i u svijetu, pa će tako za jednu minutu razgovora brazilskom mobilnom operateru morati platiti 1,10 reala ili 0,70 KM.
Oni koji se tokom Svjetskog prvenstva odluče da kupe nešto od obuće i odjeće, primjerice, za jedne farmerice morat će izdvojiti oko 200 reala ili oko 130 KM, a za majicu poznatih svjetskih robnih marki oko 145 reala, odnosno oko 90 KM.
Navijači koji se odluče da iznajme stan tokom Mundijala u Brazilu, za prosječan jednosoban stan izdvojiće oko 450 KM za mjesec. Naime, cijena jednosobnog stana u centru grada iznosi oko 1.000 reala, ili 650 KM mjesečno, dok je stan sa jednom sobom van centra grada oko 750 reala, odnosno oko 450 KM.
Za ljubitelje fudbala koji se možda odluče za hotel tokom prvenstva, cijene noćenja u hostelu se kreću od 20 do 40 KM. Također, noćenje u hotelu sa tri zvjezdice u Rio de Janeiru košta oko 100 KM, a u hotelu sa pet zvjezdica oko 250 KM.
Pojedine lokalne turističke agencije u BiH već su saopćile da bi aranžman od 12 noćenja, prevoz iz BiH i nazad te dva leta unutar Brazila dali početnu cijenu od 3.990 eura koja može rasti i do 6.000 eura.
Također, Međunarodna nogometna federacija (FIFA) već ranije je saopćila da će se cijene ulaznica za Svjetsko prvenstvo u Brazilu kretati od 15 do 990 dolara, a ulaznice za grupnu fazu takmičenja za strane navijače od 80 do 175 eura.
(Anadolija/av)