INFORMATIVNA KAMPANJA O VIZNOJ LIBERALIZACIJI

Želite li putovati u zemlje EU?

Arhiva 22.11.10, 13:44h

Primjena evropske odluke o putovanju bez viza za građane BiH počeće od 15. decembra ove godine. Od tog datuma, građanima sa važećim biometrijskim pasošima neće biti potrebne vize za ulazak u zemlje Evropske unije. Bezvizni režim isključivo važi za kratkoročna putovanja i ne omogućava trajni boravak ili zaposlenje u bilo kojoj od zemalja Šengena. Za one koji već od polovine decembra planiraju putovati BLIN istražuje sve detalje vizne liberalizacije!

Karta zemalja Šengen zone, flešDa ne bi bilo zloupotreba novih pravila putovanja bez viza, Ministarstvo bezbjednosti Bosne i Hercegovine pokrenulo je jednomjesečnu informativnu kampanju, kako bi građanima naše zemlje prenijelo sve ključne informacije o putovanju bez viza u zemlje članice Evropske unije.

U okviru informativne kampanje, svaki građanin će uz novi, biometrijski, pasoš dobiti informativni materijal sa osnovnim informacijama o zemljama u koje može putovati bez vize, o maksimalno dozvoljenoj dužini boravka i sličnim detaljima.

Takođe, na svim mjestima u BiH na kojima se izdaju pasoši, biće postavljeni informativni plakati sa podacima o putovanju bez viza, koji će u pasoškim kancelarijama ostati i nakon što, zajedno sa pasošima, budu podijeljeni informativni leci.

Konačno, građani će sve informacije tokom jednomjesečne kampanje moći da dobiju i na internet stranicama Ministarstva bezbjednosti i Delegacije Evropske unije u BiH, kao i na stranicama ambasada evropskih država te na stranici Ministarstva inostranih poslova BiH.

U okviru kampanje, Ministarstvo bezbjednosti će 22. novembra građanima ključne informacije prenijeti i putem medija, prvenstveno radija i televizije, 29. novembra u dnevnim novinama, a 15. decembra će informativni leci biti distribuisani u dnevnim novinama.

Da bi građani bili što bolje informisani o uslovima putovanja bez viza, donosimo odgovore na neka od glavnih pitanja u vezi sa liberalizacijom viznog režima.

U koje zemlje građani BiH mogu putovati bez vize?

Zemlje Šengena i Evropske unije u koje je moguće putovati bez vize su:

Austrija, Belgija, Bugarska, Češka Republika, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Holandija, Island , Italija, Kipar, Letonija (Latvija), Litvanija, Luksemburg, Mađarska, Malta, Norveška, Njemačka, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska, Švajcarska.

Švajcarska, Island i Norveška nisu članice EU a Bugarska, Rumunija i Kipar nisu dio Šengen zone?  
Švajcarska, Island i Norveška nisu članice EU, ali provode šengenska pravila o ukidanju granica. Bugarska, Rumunija i Kipar, formalno još nisu dio šengenskog prostora, jer nisu u potpunosti ispunile uslove, ali poštuju i provode odluke EU. Dakle, bez viza je moguće putovati u sve navedene zemlje. Vize neće biti potrebne ni za Lihtenštajn, zemlju koja se, iako nije članica EU, izjasnila za priključenje šengenskom prostoru, ali još nije ispunio uslove za to. De fakto, putovanje bez viza uključuje i tri evropske mikro-države Monako, San Marino i Vatikan.  
Zašto nema Velike Britanije i Irske?  
Građani Bosne i Hercegovine i dalje će trebati vize za ulazak u Veliku Britaniju i Irsku, jer su ove dvije zemlje izvan Šengen zone.  

Šta je Šengen zona?

Šengen zona obuhvata zemlje potpisnice Šengenskog ugovora. Po Šengenskom ugovoru, potpisanom 1985. godine, državljani države potpisnice mogu se slobodno kretati u bilo kojoj drugoj državi potpisnici ne pokazujući bilo kakav dokument na granici (pasoš, lična karta). Cilj ugovora je bio da se ukinu i harmonizuju granični prelazi između zemalja potpisnica, što je i urađeno, pa unutar Evropske unije nema graničnih prelaza između zemalja potpisnica.

Da li mogu da putujem bez vize sa pasošem koji nije biometrijski?


Ne. Ako posjedujete stari pasoš, i dalje možete nakon 15. decembra 2010. godine putovati s njim, ali vam je za ulazak u zemlju Šengen zone u koju putujete potrebna viza.

Kako da znam da li je moj pasoš biometrijski?

Biometrijski pasoši se izdaju u BiH od 15. oktobra 2009. godine. Provjerite da li Vaš pasoš ima "čip" simbol na prednjoj korici. Ukoliko ima, to je biometrijski pasoš i s njim ćete moći da putujete u navedene zemlje bez vize.

Kakva je razlika između biometrijskog i starog pasoša?

Biometrijski ili elektronski pasoš Bosne i Hercegovine sadrži elemente zaštite od falsifikovanja i elektronski čip pomoću kojeg je moguća provjera identiteta na osnovu fizioloških karakteristika osobe koja je podvrgnuta nekoj kontroli. Podaci o nosiocu pasoša pohranjeni su u ugrađeni beskontaktni čip. Taj čip je elektronski personalizovan sa biometrijskim podacima vlasnika (fotografija, potpis, otisci prstiju).

Koliko dugo mogu bez vize da boravim u zemljama Evropske unije?

Bezvizni režim omogućava građanima BiH da u zemljama Šengen zone provedu najviše 90 dana tokom 6 mjeseci, bez obzira na to da li se radi o poslovnom putovanju, usavršavanju ili turističkoj posjeti. Šestomjesečni periodi računaju se od dana prvog ulaska u zemlje Šengena. Naprimjer, ukoliko je vaš prvi ulazak bio 1. februara, onda možete, tokom narednih 6 mjeseci, sve do 31. jula, provesti ukupno 90 dana u zemljama Šengena. Ovih 90 dana možete iskoristiti tokom jedne posjete ili u sklopu više putovanja, ali je bitno da vodite računa o broju dana koje ste proveli u zemljama Šengena. Važno je da nakon 90 dana boravka obavezno napustite zonu Šengena sve dok ne prođe period od 6 mjeseci od vašeg prvog ulaska. Kada tih 6 mjeseci prođe, tada za vas počinje naredni šestomjesečni ciklus u kojem ponovo možete provesti 90 dana u zemljama Šengen zone.

Da li mogu da živim i radim u šengenskim zemljama?

Letak za putovanje bez vizaNe. Nova pravila važe samo za kraće posjete. Boravak bez vize duži od 90 dana ilegalan je i može rezultirati trajnom zabranom ulaska u zemlje Šengena. Samo uz odgovarajuću dugoročnu vizu, boravišnu ili radnu dozvolu moguće je trajno boraviti u nekoj od zemalja Šengena. Dakle, ako želite da boravite u zemljama Šengena duže od 90 dana u periodu od 6 mjeseci, naprimjer zbog studiranja ili zaposlenja, morate da regulišete boravak po pravilima o kretanju i boravku stranaca države u kojoj hoćete da boravite duže od 90 dana. Jer "bijela" šengenska lista ne podrazumijeva dobijanje dozvole za duži boravak. Te dozvole su regulisane vizom tipa "D".

Mogu li da podnesem zahtjev za azil u nekoj od zemalja Evropske unije?

Ne. Zahtjevi za azil u zemljama Evropske unije neće se uopšte razmatrati i ovakve vrste zahtjeva će predstavljati problem i za građane i za BiH. Treba znati da bezvizni režim, u slučaju remećenja, može privremeno da bude ukinut.

Postoje li još neki uslovi za ulazak u zemlje Šengena bez vize?

Osim što građanin treba da posjeduje biometrijski pasoš i poštuje ograničenja u dužini boravka, ne postoje drugi posebni uslovi za ulazak u zemlje Šengena. Generalni uslovi za ulazak u zemlje Šengena za građane koji nisu državljani Evropske unije ostaju na snazi, tako da pojedinačne granične službe mogu od vas zahtijevati dokaz o posjedovanju novčanih sredstava za boravak u toj zemlji ili informaciju o adresi na kojoj ćete odsjesti. Takođe, granične službe imaju pravo da odbiju ulazak onim građanima za koje smatraju da su prijetnja javnom redu, zdravlju ili međunarodnoj bezbjednosti.

(BLIN MAGAZIN/M.AJDER)