NE SAMO NA SNIJEGU I LEDU

Zašto su vam zimske gume na autu neophodne?

Arhiva 10.02.13, 08:19h

Da biste zaštitili sebe, svoju porodicu, automobil i sve učesnike u saobraćaju morate imati zimske gume, bez obzira sto je zakonom propisano obavezno korišćenje zimskih guma u period od 1. novembra- 1. aprila samo tokom snježnih padavina ili kada na putu ima leda ili poledice

audi - a6

Velika zabluda je da su ovakve gume potrebne samo na snijegu i ledu. "Michelin", na primjer, umjesto termina zimske gume koristi gume za hladno vrijeme, jer ispod 7 stepeni ljetne gume počinju da gube svoje prvobitne performanse.

U prilog tome, govori činjenica da je zimi 6 puta veći broj saobraćajnih nesreća nego leti.

Zimske gume su konstruisane tako da odvode vodu ispod gume i tako smanjuju rizik od akvaplaninga. Toplota koja nastaje usljed trenja guma i podloge topi vrhove ledenih kristala i pravi tanak sloj vode koji je klizav.

Sitne pore koje se nalaze u gazećoj površini zimskih guma odvode vodu čime obezbjeđuju stabilnost vozila na mokrom putu. Imaju znatno bolje prijanjaje i kraći zaustavni put prilikom kočenja zahvaljujući dubljoj šari.

Na ledu, sa ljetnim gumama, pri brzini od 30km/h, zaustavni put kočenja je 68m, a sa zimskim gumama 57m – sasvim dovoljno da se izbjegne sudar!

Potrebne i na suhoj podlozi

Zimske gume su napravljene od specijalne smjese sa dodatkom silike, koja se bolje ponaša na niskim temperaturama i pruža tihu i udobnu vožnju. Za razliku od ljetnih, zimske gume ne postaju tvrđe na niskim temperaturama. Još jednom ćemo pomenuti da se zimske gume ne ugrađuju samo zbog snijega i leda već i na suvoj podlozi, tačnije čim temperatura padne ispod 7 stepeni.

Računica kaže da je i isplativije koristiti ljetne gume leti, a zimske gume zimi i uštedjećete, jer četiri ljetne leti, plus četiri zimske zimi koštaju isto kao četiri ljetne koje vozite preko cijele godine! Takođe se preporučuje stavljanje zimskih guma na sva četiri tačka jer u suprotnom može doći do zanošenja i proklizavanja vozila u krivinama.

Vozićete se brže, udobnije i bezbjednije, a nećete platiti ništa više. Sa druge strane ništa ne košta više od vaše sopstvene bezbjednosti!

Šta je akvaplaning

Akvaplaning (hidroplaning) je pojava koja se događa kada vozilo svojom težinom ne može da istisne vodu na putu ispod gume. Tanak sloj vode koji ostaje između gume i podloge uzrokuje klizanje vozila. Pri kritičnoj brzini, obično između 55-90 km/h, vozilo gubi kontakt s podlogom i dolazi u opasnost da izleti sa puta.

(DEPO/BLIN/em)