video/ generacije je pamte

Činjenice koje (možda) niste znali o 'Vrućem vetru': Ni Čkalja ni Ljubiša nisu trebali da igraju u kultnoj seriji...

Nedjeljni magazin 07.01.24, 17:44h

Činjenice koje (možda) niste znali o 'Vrućem vetru': Ni Čkalja ni Ljubiša nisu trebali da igraju u kultnoj seriji...
Ljubiša Samardžić, koji je glumio Šurdu, rekao je svojevremeno da je u seriji bilo mjesta za improvizaciju. Na primjer, legendarna scena gdje kaže “treba mi dupla kafa”, a pritom baca šešir koji završava na čiviluku, nastala je spontano

 

 

"Vruć vetar" je jedna od najpopularnijih jugoslovenskih serija svih vremena, u kojoj su glavne uloge igrali velikani ex-yu glumišta Ljubiša Samardžić (Borivoje Šurdilović Šurda), Miodrag Petrović Čkalja (Blagoje Popović Firga), Bora Todorović (Slobodan Mihajlović Bob), Žika Milenković (Sotir Šurdilović Soća) i mnogi drugi.


Ostvarenje je snimljeno po scenariju Siniše i Ljiljane Pavić, a režirao je Aleksandar Đorđević. Serija je snimljena u 10 epizoda, počela je da se emituje 6. januara 1980. godine, a završila 10. marta 1980. godine.


Takođe, snimljen je i film, i to pod nazivom “Avanture Borivoja Šurdilovića”.


Od serije “Vruć vetar” prošlo je 44 godine, a Telegraf.rs se prisjetitio nekih činjenica koje možda niste znali:


1. Serija “Vruć vetar” ukupno traje 9 sati 21 minut i 3 sekunde. Snimanje je trajalo osam mjeseci.

 


2. Pričalo se da je ekipa “Vrućeg vetra” navodno izdržavala 10 sati snimanja na jednom sendviču. Navodno, producentni Radio-televizije Beograd napravili su veliki previd u budžetu i nisu predvidjeli ketering (hranu za ekipu), pa su organizatori za sendviče koristili novac koji je bio namijenjen nepredviđenim prilikama. Navodno, ekipa je organizovala i štrajk koji je primorao produkciju da ispravi svoj propust.


3. Berbernica iz “Vrućeg vetra”, od koje je startovao Borivoje Šurdilović i kojoj se ne kraju vraća se nalazila u Čika Ljubinoj ulici. Firgina kuća se nalazila na Vračaru, na uglu Jovana Rajića i Gružanske, a Bobov stan u Ulici Ilije Garašanina. Stan Bobove Ljubavnice Afronzine se nalazio u Frankfurtu. Scene u ekskluzivnom hotelu su snimane u jednom hotelu u Aranđelovcu.


4. Ljubiša Samardžić je svojevremeno otkrio da je za ulogu u seriji “Vruć vetar” nagrađen u Rimu.


– Malo ljudi zna da sam 1983. godine u Rimu dobio najveće glumačko priznanje. Proglašen sam za glumca godine. Sredinom osamedesetih u Mađarskoj sam proglašen za najboljeg glumca i sjećam se da me je na stadionu “Nep” dočekalo 100.000 ljudi, a 50.000 obožavalaca je ostalo ispred ulaza. Takvo priznanje teško da je bilo koji glumac doživio – rekao je svojevremeno Ljubiša Samardžić.


5. Serija “Vruć vetar” bila je pravi hit u Mađarskoj. Sinhronizovana je na mađarski, a Ljubiša Samardžić je otpevao pjesmu “A sad adio” na mađarskom.

 


6. “Vruć vetar” se nije prikazivao samo u Jugoslaviji i Mađarskoj, već i u tadašnjoj Čehoslovačkoj, Rumuniji, Bugarskoj i Austriji. U nekim zemljama je proglašena za najbolji televizijsku seriju ikada prikazanu. Vesna Čipčić, koja igra Vesnu Šurdilović, Šurdinu suprugu, svojevremeno je izjavila da je “Vruć vetar” toliko bio popularan, da joj se u Mađarskoj i Bugarskoj dešavalo da kada uđe u neki restoran, muzika potpuno stane u pola pjesme i počinje da svira “A sad adio”.


7. Ime Šurdine bake, koju je igrala Radmila Savićević, je totalna misterija. Čak se ne nalazi ni u scenariju. Ona je poznata samo kao Šurdina baka.


8. Ljubiša Samardžić je imao težak zadatak, pošto je njegov lik bukvalno nosio seriju. Pojavlivao se ubjedljivo u najvećem broju kadrova. Siniša Pavić, koji je jedan od autora scenarija za “Vruć vetar”, rekao je svojevremeno da je zadatak bio da pokaže kako jedan pojedinac za kojeg se misli da je lijen (Šurda) zapravo vrijedan.


9. Serija “Vruć vetar” je zavisila od zdravstvenog stanja Josipa Broza Tita, koje nije bilo dobro. Nikada se nije znalo da li će u nedjelju biti prikazana epizoda. Kolegijum je navodno zasjedao od jutra do večeri, da se ne bi dogodilo da Tito umre, a da se humoristička serija emituje tada.

 


10. Prvobitni plan bio je da Firgu glumi Danilo Bata Stojković, a ne Miodrag Petrović Čkalja. Šurdu je trebalo da igra Milan Lane Gutović, a ne Ljubiša Samardžić.


11. Ljubiša Samardžić, koji je glumio Šurdu, rekao je svojevremeno da je u seriji bilo mjesta za improvizaciju. Na primjer, legendarna scena gdje kaže “treba mi dupla kafa”, a pritom baca šešir koji završava na čiviluku, nastala je spontano.

 

(DEPO PORTAL/ad)

BLIN
KOMENTARI