Uručenje na ceremoniji u Oslu 10. decembra

Borci protiv silovanja Nadia Murad i Denis Mukwege dobitnici Nobelove nagrade za mir

Hronika 05.10.18, 12:55h

Borci protiv silovanja Nadia Murad i Denis Mukwege dobitnici Nobelove nagrade za mir
I Mukwege i Murad predvode borbu protiv globalne pošasti koja se proteže daleko van granica svakog pojedinog sukoba, kao što je pokazao pokret u ekspanziji #MeToo

 

Kongoanski doktor Denis Mukwege i Jazidi aktivistica Nadia Murad u petak su dobili Nobelovu nagradu za mir za 2018. zbog njihovih napora u borbi protiv seksualnog nasilja u sukobima širom svijeta. 

 

Dvojac je nagrađen "zbog njihovih napora na okončanju korištenja seksualnog nasilja kao oružja u ratu", izjavila je predsjedavajuća Nobelovog komiteta Berit Reiss-Andersen objavljujući dobitnike na ceremoniji u Oslu. 

 

- Mirniji svijet može se ostvariti samo ako žene i njihova temeljna prava i sigurnost budu priznati i zaštićeni u ratu - kazala je.  

 

I Mukwege i Murad predvode borbu protiv globalne pošasti koja se proteže daleko van granica svakog pojedinog sukoba, kao što je pokazao pokret u ekspanziji #MeToo. 

 

Mukwege (63) nagrađen je zbog dvodecenijskog rada na pomaganju ženama da se oporave od nasilja i trauma seksualnog zlostavljanja i silovanja na ratom zahvaćenonm istoku Demokratke Republike Kongo. 

 

Žene, djeca, pa čak i bebe stare samo nekoliko mjeseci među pacijentima su koje je Mukwege liječio u bolnici Pani koju je osnovao u 1999. u pokrajini Južni Kivu među desetinama hiljada žrtava silovanja. 

 

Poznat kao "čudesni liječnik", on je glasni kritičar zlostavljanja žena tokom rata i također je opisao silovanje kao "oružje za masivno uništenje".  

 

Pored Mukwegea, komitet je nagradio Murad, 25-godišnju Iračanku iz zajednice Jazida koju su u 2014. oteli militanti Islamske države i provela je tri mjeseca kao seksualna robinja u njihovom zatočenju prije nego što je uspjela pobjeći. 

 

Denis Mukwege i Nadia Murad založili su ličnu sigurnost hrabro se boreći protiv ratnih zločina i tražeći pravdu za žrtve - saopćio je norveški Nobelov komitet. 

 

- Oni su stoga promovirani zajedništvom zemalja kroz primjenu principa međunarodnog prava - navodi komitet. 

 

Nakon što je odgođena dodjela Nobelove nagrade za književnost po prvi put u više od 70 godina zbog seksualnog skandala u Švedskoj kraljevskoj akademiji, današnja nagrada za mir najviše se očekivala u ovoj godini. 

 

Ukupno 331 pojedinac i organizacija nominirani su za uglednu nagradu za mir - skoro rekordan broj.  

 

Nagrada će biti uručena na ceremoniji u Oslu 10. decembra, na godišnjicu smrti iz 1896. godine tvorca nagrade Alfreda Nobela, švedskog filantropa i naučnika, prenosi AFP.

 

(FENA/md)

 

 

BLIN
KOMENTARI