PRVI OSUMNJIČENI ZA NOVO KRIVIČNO DJELO U RS

Muškarac iz Broda osumnjičen za proganjanje žene: Pojavljivao se na mjestima gdje ona dolazi, čak i na mjestu gdje živi...

Hronika 23.09.17, 12:28h

Muškarac iz Broda osumnjičen za proganjanje žene: Pojavljivao se na mjestima gdje ona dolazi, čak i na mjestu gdje živi...
- On se uvek pojavljivao na mestima gde je ona dolazila. Bio je na lokacijama kojima se ona kretala, a prijavljeno da je dolazio i do mesta gde živi – saznajemo od našeg izvora iz policije.

Prvi slučaj krivičnog djela proganjanja, koji je novina u Krivičnom zakoniku RS, prijavljen je policiji u Brodu.


Sada je na potezu tužilaštvo koje treba da odluči da li će muškarac, koji je osumnjičen da je proganjao stariju ženu od sebe, odgovarati za ovo krivično delo i biti kažnjen novčano ili zatvorskom kaznom.


Po informacijama iz PU Doboja, Okružnom javnom tužilaštvu podnesen je izvještaj protiv G.K. iz Broda zbog sumnje da je proganjao žensku osobu.


- Za prijavljenog se sumnja da je tokom prošle i ove godine uhođenjem uznemiravao žensku osobu koja sa njim nije željela da uspostavi kontakt – rekli su u PU Doboj.


Od izvora bliskih istrazi saznajemo da su se osumnjičeni i žena poznavali samo iz viđenja, nisu imali nikakav kontakt i nisu se uopšte družili. Nisu imali zajednične prijatelje, ali je on često bio u njenoj blizini.


- On se uvek pojavljivao na mjestima gde je ona dolazila. Bio je na lokacijama kojima se ona kretala, a prijavljeno da je dolazio i do mjesta gde živi – saznajemo od našeg izvora iz policije.


Ako se dokaže da je proganjao ženu, G.K. mogao bi da bude novčanom kaznom ili do dvije godine zatvora.


Ova kazne predviđena je članom 144. Krivičnog zakonika RS u kojem je navedeno da onaj ko uporno i kroz duže vrijeme prati ili uhodi drugu osobu, direktno ili preko treće osobe nastoji ili uspostavi neželjeni kontakt koji kod te osobe izaziva promjene životnih navika, tjeskobu ili strah za vlastitu ili bezbjednost bliskih osoba.


Od naših sagovornika saznajemo da ova odredba zakona predviđa proganjanje na svaki način, ne samo ličnim kontaktom.


- To podrazumeva proganjanje i putem telefona, ali i na društvenim mrežama. Osobe koje se osjećaju ugroženo to obavezno treba da prijave, a da li će se to okaraterisati kao krivično djelo stvar je tužilaca, koji odlučuju da li neka osoba trpi proganjanje – kaže naš izvor.


Po ovom članu proganjanje predviđa kazne zatvora od 6 meseci do 3 godine za bračne i vanbračne parnere, bilo da su u braku ili su razvedeni, za one koji proganjaju decu ili osobe sa kojom su u intimnoj vezi.


I zakonodavstvo Srbije takođe ima krivično djelo proganjanje, a svi koji se osjete uznemireno, ugroženo ili uplašeno jer ih neka osoba protiv njihove volje prati, uhodi ili kontaktira to mogu da prijave.


U Hrvatskoj je ova oblast definisana kroz krivično delo “nametljivo ponašanje”.


Uhođenje na internetu


Znak da neka osoba uhodi drugu na društvenim mrežama jeste da, iako se ne poznaju dobro ili se nikada nisu upoznali, uvek ostavlja komentare na sve što neko objavi, pa čak i na objave stare nekoliko godina.


Konstantno šalju razne poruke, mada na njih nikada ne dobiju odgovor, šalju zahteve za razne igrice i stranice igrica i ne obaziru se na to što ih druga strana ignoriše.
Najbolje ih je izbrisati i blokirati, a ako i pored toga nađu način za komunikaciju, o tome treba obavijestiti policiju.

 

(Blic/BLIN MAGAZIN/ljk)

 

BLIN
KOMENTARI