Bura oko 'otkaza' dr. Dizdarevića

Reagiranje Sindikata KCUS-a: Tačno je da je određeni broj ljekara otišao, ali...

Hronika 17.01.17, 17:59h

Reagiranje Sindikata KCUS-a: Tačno je da je određeni broj ljekara otišao, ali...
Dodaje se da odlazak i dolazak ljekara nije slučaj samo u KCUS-u već i u ostalim kliničkim centrima u regionu

 

Sindikat Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) oglasio se danas saopćenjem za javnost, demantirajući "niz medijskih spekulacija koje štete ugledu ove institucije".

 

- Imajući u vidu niz spekulacija koje se u posljednje vrijeme pojavljuju u određenim medijima, a koje idu na štetu ugleda Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, Sindikat KCUS-a smatra za dužnost i obavezu reagirati, kako bismo zaštitili ugled naše kuće, te prava naših uposlenika - navodi Sindikat u reagiranju.

 

Istovremeno ističe da je prvi put putem medija dobio informaciju da je prof. dr. Kemal Dizdarević „navodno dobio otkaz“.

 

- S obzirom  na to da je Sindikat KCUS-a uvijek obaviješten u slučaju prekida – prestanka rada, bilo kojeg uposlenika, te da nam je dužnost i obaveza prvenstveno zaštita prava naših uposlenika, odmah smo reagirali tražeći pojašnjenje - navodi se.

 

Kako se dalje navodi, istina je da prof. dr. Kemal Dizdarević nije dobio otkaz, već samo pismenu opomenu pred otkaz, a "koja je rezultat incidentnog i konfliktnog ponašanja navedenog ljekara".

 

Pismenu opomenu utvrdila je Komisija KCUS-a na osnovu nalaza inspekcije ZZOKS.

 

- Tačno je da je određeni broj ljekara otišao sa KCUS-a, uslijed zaposlenja u klinikama van granica BiH, rada na svojim privatnim klinikama (na kojima već odavno rade, zbog čega su ispaštali najviše pacijenti koji nisu mogli plaćati usluge na privatnim klinikama) ili pak penzionisanja. Istina je da je evidentan i dolazak novih ljekara u KCUS - navodi se u reagiranju.

 

Dodaje se da odlazak i dolazak ljekara nije slučaj samo u KCUS-u već i u ostalim kliničkim centrima u regionu te da je bitno navesti da je u KCUS došlo 14 mladih ljekara, magistara nauke, koji su u pripremi doktorata.

 

- KCUS je ustanova koja pruža priliku za zaposlenje novim kadrovima, koje isključivo zanima predan rad i briga o pacijentima. Na prvom mjestu se uvijek rukovodimo dobrobiti pacijenata, a najbolji dokaz za to su uistinu poboljšani opći uvjeti boravka i liječenja pacijenata. Naša Ustanova je uslijed dugogodišnjeg i akumuliranog nemara došla u stanje velikih dugovanja, te smo istinski pobornici uvođenja reda i radne discipline, što se trenutno i radi u KCUS-u. Primjera radi, jedan od ljekara je bio u stalnom radnom odnosu u KCUS-u i na klinici u drugoj zemlji - ističe se u saopćenju.

 

U Sindikatu se, istovremeno, pitaju - kako je to realno moguće, kako neko može imati stalni radni odnos u dvije različite države istovremeno?

 

Nadalje, navode da se u KCUS-u ne sprovodi mobing, te da se svaki vid navodnog mobinga uvijek može prijaviti pismenim putem Sindikatu.

 

- Istina je da se sprovodi težak oblik mobinga, ali nad ljekarima i uposlenicima KCUS-a, koji su izloženi neviđenim pritiscima koji su instruirani od strane pojedinaca koji ne žele dobro ni KCUS-u, ni uposlenicima, a samim tim ni pacijentima. U situaciji stalnih pritisaka najviše ispaštaju upravo pacijenti, jer ako se naruši radna atmosfera i disciplina ljekari i medicinsko osoblje ne mogu ni pružiti adekvatnu zdravstvenu uslugu - navodi se u saopćenju.

 

(FENA/dg)

BLIN
KOMENTARI