UMJESTO PROPISANIH SMANJENJA DOLAZE VEĆI NAMETI

Zakon koji se prelama preko leđa bh. građana: Hoćemo li plaćati duplo veće račune za RTV taksu!?

Front 27.06.16, 13:45h

Zakon koji se prelama preko leđa bh. građana:  Hoćemo li plaćati duplo veće račune za RTV taksu!?
Podsjećamo, u novom se prijedlogu navodi potreba osnivanja Fondova javnih RTV servisa koji će prikupljati RTV taksu, a do njihovog osnivanja taj će posao obavljati telekom i kablovski operateri, pri čemu se od istih traže da prilikom prikupljanja takse ulažu iste napore kao i prilikom naplaćivanja vlastitih prihoda

 

Građani bi mogli dobivati duple račune za RTV taksu!?

 

Na današnjoj sjednici Zastupničkog doma državnog Parlamenta trebao se naći Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Javnom RTV sustavu BiH, predlagatelji kojeg su zastupnici Amir Fazlić i Mirsad Đonlagić. Protiv ovog rješenja već su istupili predstavnici Saveza za promjene (SDS i PDP) što znači da je upitno hoće li novo zakonsko rješenje uopće proći, a na noge su se digli i predstavnici udruženja BH novinari koji su ovaj prijedlog ocijenili neprihvatljivim zbog niza razloga, počevši od nejasnoće tko će i kako prikupljati taksu, pa do mogućnosti da građani u konačnici dobivaju duple račune za RTV taksu.

 

Podsjećamo, u novom se prijedlogu navodi potreba osnivanja Fondova javnih RTV servisa koji će prikupljati RTV taksu, a do njihovog osnivanja taj će posao obavljati telekom i kablovski operateri, pri čemu se od istih traže da prilikom prikupljanja takse ulažu iste napore kao i prilikom naplaćivanja vlastitih prihoda.

 

SDS: U suprotnosti s agendom

 

Šefica Kluba SDS-a u Zastupničkom domu PSBiH Aleksandra Pandurević ističe kako su  nezadovoljni Prijedlogom zakona o javnom RTV sustavu BiH, kazavši kako se njima sprema nova otimačina od građana u vidu poreza.


– Novi će porez iznositi 0,9%, zbog čega bi umirovljenici u RS za pretplatu izdvajali 9.334.628 KM, a zaposleni 22.408.382 KM. Podsjećam da je to u suprotnosti s Reformskom agendom koja kaže da su nužne reforme mirovinskog sustava i smanjenje postojećih poreza, a ovdje se planira uvođenje novih temeljem kojih bi prosječno kućanstvo s dvije zaposlene osobe s prosječnom plaćom mjesečno za RTV pristojbu izdvajalo 15 KM, upozorila je ona.


PDP je također pozvao zastupnike da na današnjoj sjednici ne usvoje izmjene Zakona o javnom RTV sustavu BiH, koje se, smatraju, prelamaju preko leđa građana.

 

- Bude li zakon usvojen, sljedeći korak je izmjena entitetskih zakona o porezima kako bi na sraman način, preko novih nameta građanima, bilo omogućeno financiranje javnih servisa, navode u PDP-u.


 

Traže odbacivanje

 

Udruga BH novinari i Linija za pomoć novinarima uputili su članovima kolegija Zastupničkog doma i članovima svih klubova zastupnika javno pismo kojim se traži povlačenje ovog prijedloga te tvrdi kako se istim ne osigurava  ispunjavanje tri ključna uvjeta za opstojnost sustava javnog emitiranja kroz ubiranje RTV takse. U konkretnim zamjerkama ova udruga upozorava kako nije naveden broj kablovskih operatera koji bi mogli biti uključeni (ili  zakonom  obavezani) za  naplatu  RTV  takse,  niti  je  izvedena  kalkulacija  o eventualnom prihodu po toj  osnovi, a koji bi osigurao stabilno  poslovanje  tri  javna  emitera do  donošenja trajnog  rješenja, odnosno formiranja fondova za naplatu “medijskog poreza”.


 

Tko će naplaćivati

 

U  tekstu Prijedloga  Zakona ne postoji pozivanje na zakon, član ili  odredbu koja jamči da će kablovski operateri uistinu biti uključeni u sustav naplate RTV takse, a imajući u  vidu da su svi  kablovski operateri, koji legalno  posluju, dobili važeće višegodišnje dozvole za rad, ostaje nejasno kako će se oni naknadno obvezati  na uslugu naplate RTV takse.

 

- Isto tako, koliko je nama poznato, nisu obavljeni prethodni razgovori sa  predstavnicima  kablovskih  operatera, ne postoji  njihov (javno obznanjen) ni pismeni ni usmeni pristanak na uključivanje u sustav naplate RTV takse, navodi u udruzi te posebno ukazuju na situaciju u kojoj se ne navodi od kojih će građana RTV taksu naplaćivati telekomi, a  od  kojih kablovski  operateri

 

- U  tom  kontekstu, Prijedlog zakona ne daje odgovore na  ova pitanja: Tko će imati bazu podataka o osobama koje  plaćaju RTV taksu, budući da značajan broj građana BiH plaća RTV taksu putem telekom  operatera, a  istovremeno plaćaju različite usluge kablovskim operaterima? Tko će biti zadužen da “sredi spiskove” pretplatnika telekoma i kablovskih operatera na način da oni međusobno razmijene podatke sa imenima pretplatnika, kako se ne bi dogodilo da neki ljudi dobivaju duple račune za RTV  taksu, a drugi uopće ne  dobivaju račune, pitaju se iz udruge BH novinari. Istodobno, ističu kako se u prijedlogu navodi kako će se sredstva prikupljati na jedinstven račun, ali se ne precizira na koji budući da ne postoji jedan pravni subjekt, pa tako ni račun. 


S druge strane za udrugu BH novinari je neprihvatljiva odredba o formiranju Fondova i ubiranju medijskog poreza budući se radi, kako su naveli o nekoj vrsti para-proračunskog financiranja, a sam proces traži promjenu najmanje devet zakona te uvođenje jednog poreza  u  vrijeme  kada  se  zahtijeva  cjelovita  reforma  poreskog  sustava  i  smanjenje poreza  u cijeloj BiH. 


Stoga predlažu da zastupnici odbace ovaj Prijedlog, a istodobno, prihvate obvezu donošenja rješenja koja će osigurati naplatu  RTV takse putem računa za električnu energiju.

 

(Dnevni list/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/em)

 

 

BLIN
KOMENTARI