TRIAL-OVA DUGOGODIŠNJA BORBA

Važna izmjene krivičnog zakona: Odgovorni za mučenja, silovanja i prisilni nestanak više teže će izbjeći pravdu

Hronika 22.05.15, 11:43h

Važna izmjene krivičnog zakona: Odgovorni za mučenja, silovanja i prisilni nestanak više teže će izbjeći pravdu
Na sjednici početkom sedmice, Parlamentarna skupština BiH, po hitnom postupku, usvojila je važne izmjene Krivičnog zakona. Ovim izmjenama vezanim za zločine mučenja, prisilni nestanak i ratno silovanje, Krivični zakon će omogućiti efikasniju borbu protiv nekažnjivosti, te će omogućiti pravdu i priznanje hiljadama žrtava širom zemlje. Nakon dugogodišnjeg pritiska na državne organe, TRIAL pozdravlja usvojeni set izmjena Krivičnog zakona BiH, koji je u skladu sa međunarodnim standardima

Krivični zakon najzad uvodi prisilni nestanak kao krivično djelo i pruža jasniju definiciju mučenja. Također, proširuje opseg lica koja će biti krivično odgovorna za teške povrede ljudskih prava i predviđa kazne shodno težini počinjenih krivičnih djela. Ovaj set izmjena je odlučujući podsticaj ka unaprjeđenju procesuiranja odgovornih, ne samo za zločine počinjene tokom rata 1992-1995, već i za zločine u buduće.

 

Ove izmjene zakona predstavljaju krunu TRIAL-ove dugogodišnje borbe za veću odgovornost počinitelja zločina. TRIAL je 2011. godine izrazio najdublju zabrinutost Ministarstvu pravde BiH, naglašavajući nekonzistentnost između krivičnog zakonodavstva BiH i međunarodnih standarda kada se radi o zločinima silovanja u ratu. "Ovo je značajan trenutak za Bosnu i Hercegovinu, koja je konačno uskladila sa međunarodnim standardima državni krivični zakon kada je riječ o zločinu silovanja počinjenog u ratu, kao i zločinu mučenja i prisilnog nestanka. Time se smanjuje prostor za nekažnjivost vezano za već počinjene zločine, ali i prevenira buduće počinjenje", izjavila je TRIAL-ova pravna savjetnica, Adrijana Hanušić.

 

TRIAL je u proteklom period održavao sastanke, sa svojim komentarima učestvovao u procesu javnih konsultacija, i upućivao izvještaje Ministarstvu pravde, te je ukazivao i međunarodnim tijelima o ovom problemu. Također se zalagao za to da BiH pruži jasniju definiciju mučenja i teže sankcije za počinioce, kao i da se izmjeni definicija zločina silovanja počinjenog kao zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin protiv civilnog stanovništva, kroz ukidanje upotrebe sile ili prijetnje silom prema žrtvi silovanja ili njoj bliskoj osobi, kao elementa ovog krivičnog djela. TRIAL se  zalagao da se prisilni nestanak treba predvidjeti kao poseban zločin. 

 

"Nakon godina zagovaranja za promovisanje poštivanja ljudskih prava u našoj zemlji, državni službenici su konačno poduzeli konkretne korake. Mi podržavamo njihov pomak i pozivamo ih da i dalje podržavaju vladavinu prava, posebno u slučajevima koji se odnose na ratne zločine, tako da možemo spriječiti nekažnjivosti počinitelja", zaključuje Selma Korjenić, TRIAL-ova koordinatorica programa za podršku preživjelima seksualnog nasilja u ratu. 

 

Veliko je olakšanje vidjeti da su preporuke TRIAL-a uvrštene u Krivični zakon BiH. Ovo je važna pobjeda za borbu protiv nekažnjivosti i prevenciju budućih zločina.
O TRIAL-u:

 

TRIAL je osnovan 2002. godine u skladu sa zakonima švicarske Konfederacije, TRIAL je organizacija sa mandatom da stavi zakon u službu žrtava međunarodnih zločina (genocida, zločina protiv čovječnosti, ratnih zločina, torture i prisilnog nestanka). Najvažniji programski ciljevi TRIAL-a su: borba protiv nekažnjivosti počinitelja najtežih zločina u međunarodnom pravu i odbrana interesa žrtava pred švicarskim sudovima i brojnim međunarodnim tijelima za zaštitu ljudskih prava, kao i podizanje svijesti vlasti i javnosti u vezi sa potrebom efikasnog nacionalnog i međunarodnog sistema pravde za procesuiranje zločina. Organizacija je u prvih 10 godina svoga postojanja radila na zastupanju više od 350 žrtava u 143 međunarodna postupka, podnijela 40 izvještaja Ujedinjenim narodima, kao i 15 krivičnih prijava u Švicarskoj koje su prethodile istragama na različitim nivoima.

 

 

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)

 

BLIN
KOMENTARI