Izložba bh. štampe u Mostaru

Za referendum su bili Mirza Delibašić, Mustafa Nadarević, Vinko Puljić...

Hronika 01.03.15, 19:13h

Za referendum su bili Mirza Delibašić, Mustafa Nadarević, Vinko Puljić...
Izložba predstavlja retrospektivu događaja na referendumu koji je održan 1. marta 1992. i svemu onome što je prethodilo tom događaju kao i svemu onome što je uslijedilo nakon proglašenja nezavisnosti Bosne i Hercegovine

 

 
Izložbom pod nazivom "BH štampa od referenduma do nezavisnosti Bosne i Hercegovine" obilježen je Dan nezavisnosti u Mostaru. Izložbu je priredio Muzej Hercegovine, a pod pokroviteljstvom Skupštine Hercegovačko-neretvanskog kantona, javlja dopisnik Anadolu Agency (AA).

 

Okupljenim političkim zvaničnicima i nosiocima izvršne i zakonodavne vlasti u Mostaru obratili su se predsjedavajući Skupštine Hercegovačko-neretvanskog kantona Šerif Špago i predsjedavajući Zastupničkog doma Federacije BiH Edin Mušić.

 

Izložba predstavlja retrospektivu događaja na referendumu koji je održan 1. marta 1992. i svemu onome što je prethodilo tom događaju kao i svemu onome što je uslijedilo nakon proglašenja nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Štampana građa prikazana je na 15 panoa.

 

Uglavnom se radi o tekstovima iz listova "Oslobođenje" i mostarske "Slobode".  U odabranim novinskim isječcima akcentirani su novinski feljtoni, vijesti, mišljenja pojedinca iz akademske, političke zajednice, među kojima i izjave Mirza Delibašića, Mustafe Nadarevića, kardinala Vinka Puljića, predsjednika Mešihata IZ BiH Saliha Čolakovića i brojnih drugih ličnosti.

 

"Jasno se vidi podrška cijelom činu referenduma iz svih slojeva društva i taj čin je jednostavno oslikan na ovim strancima štampe", za Anadolu Agency (AA) je kazao viši kustos Muzeja Hercegovine Ibrica Dizdar.

 

Predsjedavajući Skupštine HNK Šerif Špago je kazao da se mnogi objektivni analitičari slažu da referendumu o nezavisnoj Bosne i Hercegovine nije bilo alternative.

 

"Alternativa je bila potčinjavanje", kazao je predsjedavajući Skupštine HNK Šerif Špago.

 

Govoreći o budućnosti Bosne i Hercegovine Špago je ocijenio da je evropski put jedina realna platforma kako bi se ostvarili ciljevi za koje su se borili sve patriote ove zemlje proteklih decenija.

 

"Protekle 23 godine obilježili su vrlo dramatični događaji. Bosna i Hercegovina danas ima međunarodno priznanje, granicu, ustav, parlament, valutu, policijske agencije, oružane snage, službene jezike, službena pisma i još mnogo toga", rekao je Edin Mušić, predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH.

 

Govoreći o političkim ciljevima, Mušić je istakao kako je pred Bosnom i Hercegovinom prosperitetna budućnost  kao članice Evropske unije i NATO saveza.

 

Dan nezavisnosti brojni građani Mostara obilježili su i polaganjem cvijeća na mostarskim Šehitlucima, odavši na taj način dužno poštovanje šehidima i poginulim borcima Armije BiH koji su dali svoje živote za slobodu Bosne i Hercegovine.

 

(AA/md)

 

 

BLIN
KOMENTARI