STUDENTSKA ORGANIZACIJA UNIVERZITETA U BANJALUCI

Omogućiti osnivanje studentskog kulturnog centra

Arhiva 14.10.13, 14:04h

Podsjećaju da su jedan od inicijatora odluke Vlade RS da se Javna ustanova Studentski centar „Nikola Tesla“ pretvori u javnu ustanovu Studentski grad „Nikola Tesla“, te još jednom apeluju na resornog ministra da riješi nastali problem i ubrza donošenje rješenja u skladu s pomenutom odlukom Vlade

 Univerzitet u Banjoj Luci na kraju će upisati 2.971, umjesto 2.601 studenta; foto: Unibl.orgStudentska organizacija Univerziteta u Banjoj Luci (SOBL) dala je jasnu i direktnu podršku studentima Akademije umjetnosti u njihovoj borbi da dobiju Studentski kulturni centar.

- Time bi im se konačno omogućilo da svoj kreativni rad pokažu svim studentima Univerziteta u Banjoj Luci - navode iz SOBL-a.

Podsjećaju da su jedan od inicijatora odluke Vlade RS da se Javna ustanova Studentski centar „Nikola Tesla“ pretvori u javnu ustanovu Studentski grad „Nikola Tesla“, te još jednom apeluju na resornog ministra da riješi nastali problem i ubrza donošenje rješenja u skladu s pomenutom odlukom Vlade.

U okviru javne ustanove Studentski grad trebao bi, navode, da se razvije Studentski kulturni centar kao što je propisano Zakonom o studentskom standardu RS.

Podsjećaju i da je na studentskim protestima u junu mjesecu, između ostalih, poslat zahtjev da se ubrza primjena ove odluke Vlade, ali Ministarstvo kao što se vidi ništa nije uradilo po ovom pitanju.

I Studentska organizacija Filološkog fakulteta u Banjoj Luci danas je podržala svoje kolege s Akademije umjetnosti u njihovoj inicijativi za pokretanje Scene Akademije umjetnosti i Studentskog kulturnog centra.

- Svjesni smo i primjetno je da se studenti danas susreću sa manjkom kreativnog kulturnog sadržaja, koji bi trebao da bude nosilac i glavno obilježje akademskog života. Tome svakako doprinosi i ugroženost jezika koja se projektuje na sredstvima javnog informisanja, ali i nemar najodgovornijih struktura Republike Srpske. Tako smo svjedoci i propusta samog ministra prosvjete i kulture RS, koji je pokazao elementarno nepoznavanje djela nekih od najznačajnijih stvaralaca srpske književnosti, kao što su Aleksa Šantić i Ivo Andrić - stoji u saopćenju ove studentske organizacije.

Smatraju da bi značajan doprinos promjeni ovakvog stanja svijesti o kulturi dala institucija kao što je Studentski kulturni centar, koji u Beogradu postoji od davne 1971. godine i predstavlja stub kulturnog života omladine.

- Da bismo svoje studiranje podigli na viši nivo, od krucijalne važnosti je pružanje prilike mladim umjetnicima da se predstave kroz SKC - navode iz Studentske organizacije Filološkog fakulteta.

(Fena/md)