UO Vijeća za štampu i online medije

Svjetski indeks medijskih sloboda: BiH pala na 81. mjesto u odnosu na prošlu godinu, kada je bila na 64. mjestu

Mediji 03.05.24, 18:38h

Svjetski indeks medijskih sloboda: BiH pala na 81. mjesto u odnosu na prošlu godinu, kada je bila na 64. mjestu
Upravni odbor Vijeća za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini podsjeća i da je sloboda izražavanja temeljno pravo. Ona je i u ključnom prioritetu (broj 12) iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji

 

 


Upravni odbor Vijeća za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini izražava zabrinutost kada je u pitanju sloboda izražavanja u našoj zemlji. Bosna i Hercegovina se na Svjetskom indeksu medijskih sloboda Reportera bez granica našla na 81. mjestu u odnosu na prošlu godinu kada je bila na 64. mjestu.


U Indeksu, koji je objavljen na Svjetski dan slobode medija, ističu iz Vijeća, navodi se da rekriminalizacija klevete u RS-u predstavlja prijetnju novinarstvu, koje se već suočava sa brojnim opstrukcijama širom zemlje zbog političkih i ekonomskih pritisaka i činjenice da se novinari ne osjećaju bezbjedno. U Indeksu se, također, navodi da se sloboda štampe i kvalitet novinarstva ipak razlikuju u različitim dijelovima BiH.


Upravni odbor Vijeća za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini podsjeća i da je sloboda izražavanja temeljno pravo. Ona je i u ključnom prioritetu (broj 12) iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji.


Javni interes je, kako se dalje dodaje, osnovni pojam etičkih novinarskih standarda i sadržan je u Kodeksu za štampane i online medije BiH.


"Novinari imaju pravo i obavezu da izvještavaju o svim činjenicama od javnog interesa. Pri izvještavanju o činjenicama od javnog interesa novinari će voditi računa o zaštiti privatnosti, ličnih i poslovnih podataka fizičkih i pravnih osoba o kojima izvještavaju, pri čemu će interes javnosti uvijek biti primaran u odnosu na zaštitu privatnosti, naročito političara i javnih zvaničnika"  navedeno je, između ostalog, u Članu 1 - Rad u interesu javnosti Kodeksa, podsjeća Vijeće.


Također se dodaje da Vijeće za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini bilježi porast žalbi i tužbi političara protiv novinara i medija, što je jedna od metoda pritiska i zastrašivanja. Novinari i urednici svakodnevno se žale na novu vrstu pritisaka, poput traženja uklanjanja tekstova, uz prijetnje tužbama, bez prethodno upućenog reagiranja ili demantija, što je također zastrašivanje, pritisak i prijetnja. Predviđene kazne doprinijet će cenzuri, autocenzuri, te po samom izvršenju i gašenju medija.


Zbog toga Vijeće za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini, na ovaj Svjetski dan slobode medija, upućuje ponovo poziv svim građanima, da svojim reagiranjima na napade na novinare, na uskraćivanje informacija novinarima, kao i slanjem žalbi na netačno i neprofesionalno medijsko izvještavanje, budu nosioci borbe za slobodne i odgovorne, profesionalne medije, kao temelje slobodnom demokratskom društvu i životu.

 

(DEPO PORTAL/ad)

 

 

BLIN
KOMENTARI